Skutečně tvrdí odborníci, že Amway je sekta?

Jeden z velmi rozšířených mýtů o Amway v internetových diskusích je, že Amway je sekta a tento nesmysl se objevil i v některých komentářích na těchto stránkách. Tyto nepravdivé komentáře se opírají o tvrzení “odborníka na kulty a sekty” Steva Hassana.

Úsměvné je, že kritici toto tvrzení přebírají a předávají si ho bez jakéhokoli ověření. Ukažme si tedy, na koho se vlastně tito kritici odvolávají, abychom mohli posoudit důvěryhodnost jeho argumentů.

Předně uvedu na pravou míru tvrzení, že Steve Hassan je odborník na sekty. NENÍ!!!

Toto označení si vůbec nezaslouží a důkazů pro to je celá řada. Ve vědecké literatuře zabývající se tímto tématem nemá Steve Hassan jedinou publikaci – a je k tomu pádný důvod. Nemá totiž ani odpovídající vzdělání v oboru!!!

Ano, čtete dobře, Hassan sám sebe neoprávněně prezentuje jako experta na náboženství a své teorie zakládá na práci psycholožky Margaret Singerové, jejíž teorie byly odmítnuty Americkou psychologickou asociací i četnými americkými soudy jako nevědecké!!!

Násilnické sklony Steva Hassana se v minulosti prokázaly při takzvaném “deprogramování obětí kultů” – Hassan se účastnil tzv. “deprogramování” dívky – s pomocí dalších mužů ji unesl, odvezli ji na osamocené místo a vyhrožovali jí, že jí zlomí nohy, jestli bude křičet o pomoc nebo pokud se pokusí o útěk. Drželi ji v zajetí 12 dní, ponižovali ji a nutili číst texty, které se kriticky vyjadřovaly o její víře. Další oběť vypověděla, že ji tato skupina svazovala a neumožnila jí spánek…

Ale zpět k Hassanově “odbornosti”. V případu Kendall vs. Kendall (1996-1997), okresní soud státu Massachusetts ve Spojených státech odmítl Hassana jako soudního znalce. Hassanova výpověď v tomto případu prokázala, že si účtoval 200 USD za hodinu příprav a 1500 USD za den znaleckého posudku na nová náboženství, přestože nikdy předtím u soudu nesvědčil a jeho jediná kvalifikace byl diplom z nesouvisejícího oboru z večerní školy.

Amway kritici tedy používají jako argument tvrzení člověka, který se sám vydává za “experta”, přičemž nemá ani patřičné vzdělání, ani uznání vědecké komunity a soudních autorit a jehož důvěryhodnost je tedy srovnatelná s jakýmkoli pouťovým šarlatánem!!!

A co o Amway tvrdí skuteční odborníci?

V knize “Sekty a nová náboženství” autoři Douglas E. Cowan a David G. Bromley doslova píší:

… badatelé na poli nových náboženských hnutí již dlouho namítají, že mnoho těchto charakteristik skupin, které bývají označovány slovem „sekta“, jsou u konvenčních organizací přijímány jako legitimní nebo nezbytné: komunity a mezinárodní společenství,… multi-level marketingové organizace, ale i ozbrojené složky a bojové jednotky, abychom jmenovali alespoň některé z nich….

Z toho je patrné, že problém není v tom, že by Amway byla sekta, ale v tom, jak Hassan definuje sektu. Mnoho z těch charakteristik, kterými se Hassan ohání, jsou totiž charakteristiky vztahující se i na legitimní organizace. Pokud je vytrhnu z kontextu a nastavím je příliš široké, dojdu k nesmyslnému závěru jako Hassan. Když to zjednoduším: to, že nějaký trestanec dýchá a já také, neznamená automaticky, že jsem trestanec. Pouze to znamená, že jsem nastavil tak širokou charakteristiku pro definici trestance, že jsem do ní pak spadl i já.

Za další odborníky jmenujme Dr. Shada Helmstettera, Ph.D.*, který na přímo položenou otázku, zda je Amway sekta, odpověděl:

Protože se zabývám lidským jednáním, studoval jsem sekty po mnoho let. Amway byznys je pravým opakem sektářské psychologie. Starý mýtus, že Amway je sekta, je podporován jen lidmi, kteří jsou buď dezinformovaní, nebo neinformovaní. Rád bych prověřil jejich výzkum.
(Working in the field of human behavior, I’ve studied the cults for many years. The Amway business is the opposite of cult psychology. The old myth that Amway is a cult is supported only by people who are either misinformed or uninformed. I would like to examine their research.)

* Dr. Shad Helmstetter, Ph.D. je autorem třinácti knih na poli osobního růstu, “self-talk”, zvyšování sebevědomí a stanovování cílů. Jeho knihy vyšly ve více než 65 zemích světa. Objevil se ve více než 1200 rozhlasových a televizních programech a opakovaně byl hostem u Oprah Winfrey, ABC, NBC, CBS a CNN News.

Rating: 9.70/10. From 30 votes.
Please wait...

21 Komentářů k "Skutečně tvrdí odborníci, že Amway je sekta?"

  1. Tak tohle je teda síla. 😯
    Tím Abú Hassanem se na některých stránkách ohánějí, jako kdovíjakým odborníkem a on je to normální šupák a nevzdělaný sadista.
    Fakt hustý. 😯 😯 😯

  2. Sekta??? Co to je? EMWEJACI NEBO FANOUSCI KOMETY BRNO? NEBO SNAD BANIKU OSTRAVA……. Pravda je, ze jsem jeste nevidel na videu jak emwejaci na tom svym seminari vytrhavaji lavicky a nekoho kopaji do hlavy….. To se ovsem neda rict o tech jinejch ,,sektach” takze ted nevim co je vetsi sekta 🙂 asi me to musi vysvetlit nejakej odbornik…. Treba nekde na diskuzi 🙂 :-):-)

  3. @Rookie
    Abú Hassan!!! 😀 😀 😀 😀 😀

  4. Brouzdám se netem a pročítám si různý diskuze. V hodně diskuzích se psalo, že amway je sekta. Tady zas čtu že to tak není. Na jedný diskuzi jsou nějaký videa z amway akcí, který vypadají docela divně, ale našel jsem na týhle stránce: http://www.amway-nazory.cz, videa kde mluví na amway bývalí americký prezidenti, který by asi na nějakou sektu mluvit nešli. Myslím že to je docela dobrej příklad.

  5. Haha…..tak že prý Amwayáci jsou zmanipulovaní a přítom se nepřející nechají utáhnout na jednu jedinou knížku Doktora z večerní školy….hustý. Doufám, že si tu knížkuaspoň koupili, a Abu Hassan na nich vydělal :-)))) A nám pak vyčítají, že knížky kupujeme a čteme a že prý používáme stejné fráze……to je gooool :-)))))

  6. Na podobné téma se mi líbil jeden příklad v učebnici Sociologie od A. Giddense, ve kterém popisoval každodenní život nějakého kmene Načiremů. Když si to člověk četl, říkal si, co je to za blázny, proč si proboha strkají do pusy každé ráno i večer dřívko s prasečími štětinkami a myslí si, že jim to přinese zdraví a štěstí … Na konci příkladu stálo: Jestli chcete vědět, kde Tito Načiremové žijí, přečtěte si jejich jméno Načirema pozpátku. 🙂 Stačí každodenní činnosti nazývat trochu jinak, dát k tomu nějaký podtext a hned jste divný. :-))

  7. tyhle stranky me bavi!

  8. @JIRKA C.
    No, zase bych to nepřeháněl…nemyslím si, že budu šťastný jen protože si čistím zuby….ale budu mít zuby kvůli tomu zdravé, to fakt věřím. Jen teď trochu nevím, co tím chtěl básník říci? Abych si nečistil zuby?

  9. Konečně diskuze, co má nějakou informační hodnotu. A komunikační úroveň. DÍKY MOC Admine!

  10. Prý členové používají manipulativní techniky jak dostat “nové ovečky” ( omlouvám se za ten přejatý výraz ). Do manipulace prý patří otevřená gesta v řeči těla, slibování nadprůměrných příjmů, využívání toho, co mu zájemce o sobě řekl, záměrné vmanipulování zájemce otázkami tam, kde ho chce distributor mít. Co si o tom myslíte?

  11. Dobrý dotaz, jen si nejprve pojďme ujasnit pár základních věcí. Píšete o “řeči těla” jako o manipulativní technice. Pamatuji si, když Amway ve spolupráci s Vysokou školou ekonomickou v Praze pořádala kurz obchodního podnikání a jedna z věcí, která se na tomto kurzu vyučovala, byla – světe div se – ŘEČ TĚLA! Jen ten předmět přednášející z VŠE nenazývali “manipulativní technika”, ale “KOMUNIKACE”. 😉 Pravdou je, že řeč těla není manipulativní technika. Je to projev tzv. neverbální komunikace a může být velkým pomocníkem při jednání s lidmi. Ti, kdo řeči těla rozumí a naučí se ji ovládat, dokáží daleko lépe komunikovat s ostatními. Na samotném používání řeči těla samozřejmě není nic špatného. Jde ale o to, zda ji dotyčná osoba využívá k tomu, aby se obohatila na úkor někoho jiného, kdo z toho nic mít nebude (v tom případě se jedná o zneužití řeči těla k manipulaci), nebo zda ji využíváte k tomu, abyste pomohli ostatním k úspěchu – v tom případě se jedná o MOTIVACI. Kritici, kteří vycházejí z mylného předpokladu, že v Amway nejdou vydělat peníze, tak vždy musí dojít k chybnému závěru, že použití řeči těla v souvislosti s Amway podnikáním je manipulací. Pokud se ale podíváme na fakta (viz příspěvek Opravdu se dají v Amway vydělat peníze?) a dáme si to do souvislosti s tím, že aby člověk v Amway vydělal, musí nejprve pomoci někomu dalšímu, aby vydělal, rázem dojdeme k závěru, že řeč těla je v tomto případě používaná k motivaci.

    A pokud se týká “slibovaných” vysokých výdělků? Za sebe mohu říct, že jsem nikdy nikomu žádné vysoké výdělky nesliboval (přestože jich lze v tomto podnikání dosáhnout) a ani mi nikdy žádné vysoké výdělky nebyly slibovány. Vždy tam byla i ta nutná podmínka: “POKUD UDĚLÁŠ TAKOVÝ A MAKOVÝ OBRAT V TOLIKA A TOLIKA VĚTVÍCH”, tvá odměna bude tolik a tolik. A na tomto nespatřuji nic závadného, protože to je konstatování faktu a ne žádný slib.

  12. Děkuji ME. Ty mě vždy tak uklidníš. Vždyť toto jsme na VŠ brali také v psychologii a i řeč těla

  13. Toto je reakce na nezveřejněný (pravidla porušující) komentář:

    Pane Aleši, to, že Steve Hassan nemá potřebnou kreditaci (zřejmě jste měl na mysli akreditaci nebo spíše vzdělání) je FAKT, pro který jsem uvedl i důkaz. Není to tedy tak, že “podle mě” nemá akreditaci. On ji prostě nemá. Nemusí se Vám to líbit, ale nic s tím neuděláte, leda byste mu pomohl dostudovat. 🙂

    Amway sekta není a důkazů je pro to celá řada. Ukažte mi např. sektu, kde by se její leadeři snažili, aby z lidí měli na sobě nezávislé jedince, kteří budou úspěšnější, než oni sami (což je ultimátní cíl každého Amwayáka).

    Amway neslibuje dosáhnout výdělku za neuvěřitelné investice času a peněz. Amway Vám nabízí příležitost a co s ní Vy uděláte, je čistě na Vás. Ano, na to, aby člověk dosáhl úrovně Diamanta, je potřeba mít velkou skupinu lidí. Také bych si přál, aby stačil jeden zaregistrovaný člověk k tomu, abych byl Diamant. Pak bychom se mohli plácat po ramenou, že 1 ze 2 lidí (tedy 50%) je Diamant. Nebo byste si přál rovnou 100%? 🙂 Bohužel, takto to nefunguje. Pokud na Platinu je potřeba 100 lidí ve skupině (nemusíte mít všechny zaregistrované osobně), pak ano, budete mít úspěšnost dosažení Platiny 1:100. Netroufáte si na to? Tak se běžte nechat někde zaměstnat a nemusíte to dál komentovat. Jiný si třeba řekne, že zkusí zaregistrovat 10 lidí a každému z nich pomůže zaregistrovat 10 dalších. A najednou má ve skupině 111 lidí.

    Pokud Vám vadí tleskání na semináři, netleskejte. Ale pokud považujete tleskání úspěšným za znak sekty, pak máte velmi špatnou představu o tom, co to sekta ve skutečnosti je. Zkusím Vám to naznačit jinak. Řekněme, že budete bydlet v Bohnicích. Znamená to snad, že jste blázen? Ne. Jen to znamená, že blázni, kteří jsou tam zavření, mají s Vámi jeden společný znak, podle kterého ale neurčíte, zda někdo je či není blázen. Konkrétně ono tleskání úspěšným najdete na jakémkoli koncertu, v divadle, nebo třeba na tenisovém i fotbalovém utkání… Halda “sektářů” (podle Vás) tam tleská pár úspěšným. Jenže každému normálnímu člověku je jasné, že toto není žádný důkaz, že by fotbaloví nebo tenisoví fanoušci byli součástí sekty. Jenom nevím, zda je to jasné i Vám…

    K Vašim dalším ničím nepodloženým tvrzením se nebudu vyjadřovat a zaměřím se jen na konkrétní obvinění a tím je ona ohraná námitka, tj. – opět podle Vás – “předražené” a “komplikovaně dostupné” zboží. Vyzvu Vás stejně, jako jsem vyzval pár dalších, kteří argumentovali stejně – promiňte mi – hloupě. Zde máte nezávislý test odličovačů, mezi kterými je i značka Artistry od Amway:
    http://www.amway-fakta.cz/recenze-artistry-essentials-odstranovac-licidel-z-oci-a-rtu/

    Demonstrujte nám na něm prosím, jak je tento náš výrobek předražený. Děkuji. Předesílám, že nebudu zveřejňovat žádné nepodložené informace, čili chci po Vás, ať najdete v tom testu stejně kvalitní odličovač za srovnatelnou cenu.

    Komplikovaně dostupné zboží? Prosím? Objednání přes Internet s doručením do 2 pracovních dnů na jakoukoliv adresu v ČR je “komplikovaná dostupnost”??? Placení kartou, přes PayPal, bankovním převodem nebo na dobírku je komplikované? Tento argument jsem skutečně ještě nikdy neslyšel. Alespoň něčím novým jste sem přispěl. Škoda jen, že to nedává žádný smysl… 😉

    Chození na openy a semináře je dobrovolné (na rozdíl třeba od franšíz, kde Vám to prostě nařídí). Semináře a školení pořádají dokonce i velké firmy typu Microsoft. Nevěříte? Tak si pusťte tato 2 videa ze seminářů Microsoft, možná budete překvapen: 😀

    Content not available.
    Please allow cookies by clicking Accept on the banner
    Content not available.
    Please allow cookies by clicking Accept on the banner

    Tak co, jak se Vám líbí semináře Microsoftu? To je sekta, viďte? 😀 Jenže oni ti “sektáři” na tom videu berou možná za hodinu víc, než Vy za celý rok (neuražte se). 🙂

    Pokud si myslíte, že samotná existence seminářů je důkazem, že Amway (nebo Microsoft) je sekta, pak opravdu nevím, ale asi Vás pošlu, abyste si nastudoval, co to vlastně sekta je a čím se vyznačuje. Bohužel totiž podle Vaší definice je sektou i Microsoft.

    Je mi líto, pro příště si připravte raději nějaké smysluplnější argumenty, ať to nevypadá, že sem přispěl zaslepený fanatik nebo další člen náboženské sekty Branhamistů. 😉

  14. a co třeba až sektářské nadšení kolem Applu?
    a projevy Elona Muska před až fanaticky nadšeným davem majitelů nebo nadšenců vozů Tesla?
    Každá významná globální firma vytváří určitou kultůru nadšení nebo dokonce až fanatického sdílení.
    je to špatně? je lepší nebýt v životě z ničeho nadšen?
    jíst párky v rohlíku, číst Blesk a pít pivo?

  15. A pro pana Aleše ještě jeden článek o Stevu Hassanovi – tentokrát se týká odborné recenze jeho knihy, která vyšla v roce 2012. Autorkou recenze je Cathleen A. Mann, držitelka doktorátu z psychologie a licencovaná poradkyně ve státě Colorado od roku 1994. Dr. Mann dělala výzkum ohledně vzniku kultů a jejich náborových a udržovacích praktik. Je kvalifikovaným soudním znalcem ve 12 státech. Takže poněkud jiný kalibr, než pan Hassan. A co tato odbornice píše o tom Vašem “hrdinovi” a “expertovi”, kterého tak rádi papouškujete?

    Steven Hassan’s new book — critical review by psychologist
    https://www.amazon.com/review/R3TQKTH2WP3IET

    It seems to me that the Hassan’s purpose at conflating cult numbers is to frighten people and provide him with a marketing tool to sell books, rather than genuinely seeing so many groups and/or relationships as somehow being “cult-like”. He certainly hasn’t proven otherwise in this book.

    His Twitter handle is “cult expert”. Being qualified and in a court of law as an expert is typically meaningful proof of expertise.

    But Mr. Hassan has never provided expert testimony in a court of law. What authority then, outside of Hassan himself, has officially recognized him as an expert concerning cults? Has some authority recognized Hassan as an expert in anything?

    Steve Hassan’s latest book, just like the one before it, is self-published. If Mr. Hassan were in fact “the #1 exit counselor,” surely he could find a publisher. Having a publisher would bring in the much needed contribution of objective professional editing, and perhaps a peer review process, which would have made this a better and more credible book.

    The definition of cult put forth by Mr. Hassan could be applied to many groups. He offers insufficient distinction between what he considers a cult and what might be considered an ordinary group. The message in this book seems to be that Steve Hassan has somehow become the final arbiter who will define such things for everyone.

    Tedy tato psycholožka tvrdí to samé, co tvrdím já – že pan Hassan není odborník na sekty, že Hassanova definice sekt je tak široká, že se dá aplikovat na kohokoliv, a že Hassan straší lidi sektami (i v případě, že se o žádnou sektu nejedná), aby vydělal peníze na psaní knih (které jsou ovšem self published, takže bez účasti editora, o peer review ani nemluvím, takže jsou nevěrohodné, protože si do nich může napsat, co chce). Tohle je ten Váš odborník?

    A další:
    Disclaimer regarding Steve Hassan: The Ross Institute of New Jersey

    RI does not recommend Steven Hassan.

    Steven Hassan has charged families tens of thousands of dollars and provided questionable results. One recent complaint cited total fees of almost $50,000.00. But this very expensive intervention effort ended in failure.

    Steve Hassan has at times suggested to potential clients that they purchase a preliminary report based upon what he calls his “BITE” model. These “BITE reports” can potentially cost thousands of dollars.

    Steve Hassan runs a for-profit corporation called “Freedom of Mind.” Mr. Hassan is listed as the corporate agent for that business as well as its president and treasurer.

    RI does not recommend “Freedom of Mind” as a resource.

    RI also does not list or recommend Steve Hassan’s books.

    To better understand why Mr. Hassan’s books are not recommended by RI read this detailed review of his most recently self-published book titled “Freedom of Mind.”

    Proto prosím, kritici, dokud budete svá tvrzení opírat o názory takových “odborníků”, nechte si je radši pro sebe. 😛 V opačném případě totiž jen ukazujete, že jste nalétli šarlatánovi, a ještě to křičíte do světa, což napovídá něco o Vaší inteligenci.

    P.S.: Pokud neumíte anglicky, rád Vám přeložím celou recenzi. Stačí říct. Možná bychom z toho mohli udělat ještě jeden článek o “odborníkovi” Hassanovi a o Amway kriticích, kteří uctívají jeho směr, tak trefně pojmenovaný jako “Hassanology” (tedy něco jako Hassanismus). Co myslíte, pane Aleši, chtěl byste tu mít takový článek, aby se širší veřejnost dozvěděla, jakým šarlatánům je člověk s IQ průměrného Amway kritika schopen naletět? 😉

  16. Určitě takový článek je potřeba!

    • Já jsem si jen nebyl jistý, jestli Abú Hassan stojí za to, abychom ho tu dále rozebírali, a jestli nestačí ten odkaz, co jsem sem dal. Staré české přísloví říká (předem se omlouvám za expresivní výraz), že čím víc do ho*na rýpeš, tím víc smrdí. Ale pokud budou kritici dále provokovat, nemám problém s tím, abychom si tu pana Hassana rozebrali na molekuly. 😀

      • Jsem také za takovýto článek 🙂 klidně bych tam zmínil “všechny” ty kritiky co se na něj odkazují, více by to napovědělo o jejich inteligenci 😀

  17. Pro Aleše:
    Článek se odkazuje na odborníky, kdežto Steven Hassan odborníkem v žádném případě není,jen se za něj sám považuje, asi jako kdybych já tvrdil, že jsem odborníkem na cukrovku protože jí měla moje babička 🙂

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.




Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close