Není Amway nějaká sekta?

Uklidním Vás hned na začátku – NENÍ. Kritici, kteří toto označení používají pro Amway podnikání, zcela ignorují základní znaky sekty, které jsou v přímém rozporu s principy, na kterých je postavena Amway. Zároveň s tím kritici zaměňují pojmy “motivace” a “manipulace” či “vymývání mozků”. Pojďme si tedy ukázat, v čem spočívá jejich omyl.

Nejprve se podívejme na vymezení pojmu “sekta”, jak jej definuje “Wikipedia”:

Pojem „sekta“ je užíván většinou v souvislosti s náboženstvím a odborně se mu věnují teologie, religionistika, sociologie náboženství a psychologie náboženství. V rámci jejich odborných diskusí jde o pojem značně neustálený a jeho mnohoznačnost může vést snadno k nepochopení nebo k nespravedlivému odsuzování určité náboženské skupiny.[9] Zejména mezi laickou veřejností bývá pojem používán pejorativně.[10] Pojem sekta je také etnocentristicky zatížený a staví na křesťanské tradici, kterou potom často aplikuje na jiná, neevropská nebo nekřesťanská náboženství.[11]

Kdykoliv chce někdo poškodit, jakoukoli skupinu lidí, nejjednodušší způsob, jak to učinit, je označit ji za sektu. Právě díky pejorativnímu používání tohoto pojmu, pak lidé mají strach, že jim bude vymýván mozek, či budou zastrašováni nebo manipulováni.

Jak je to ale ve skutečnosti? Stačí si položit jednoduchou otázku: “Co je cílem v Amway businessu?” Pokud jste někdy absolvovali vysvětlení prodejního a marketingového plánu, pak Vám zajisté došlo, že Váš sponzor nevydělá nic, dokud nepomůže někomu, koho zaregistroval, aby vydělal on. Je to princip výhra-výhra. Váš sponzor skutečně nemá nic z toho, že Vás jenom “získal”, “upsal” nebo “zaregistroval”. Dostane za Vás peníze až když Vám pomůže vytvořit obrat, to je pravda, ale jeho profit bude menší než Váš a z tohoto obratu Vy budete profitovat jako první.

Finálním cílem každého VPA je mít co nejvíce naprosto nezávislých “poboček”, které se kvalifikují na nejvyšší možnou úroveň. Viděli jste někdy sektu, kde by platilo něco podobného? Já ne!

“Ale já jsem slyšel, že v Amway existují modly – vysoce postavení distributoři, ke kterým ostatní vzhlížejí jako ke svým vzorům!” Určitě existují distributoři, kteří svými výsledky dokázali inspirovat některé ostatní distributory. Podobně jako Jaromír Jágr, zcela jistě inspiroval spoustu (nejen) malých kluků, aby začali hrát hokej. Budeme snad proto nazývat hokejovou asociaci sektou? Asi ne…

“A není to tedy vymývání mozků?” Zcela určitě! 🙂 Je třeba se na to ale podívat ze dvou pohledů. Za prvé, neuškodí čas od času vypláchnout svinstva, kterými nás krmí televize a noviny a diskutující na Internetu. Za druhé, aby si člověk mohl nechat vymýt mozek, musí ho nejdříve mít. A právě to je někdy kámen úrazu. 🙂 Ale teď vážně: pokud se cítíte natolik nesvéprávní, že si myslíte, že Vám někdo může vypláchnout mozek, pak o Vás pravděpodobně nikdo z Amway ani nebude mít zájem. A raději vraťte občanský průkaz. Já věřím, že většina lidí se manipulovat nenechá. A i kdyby ano, pak ne dlouhodobě. V Amway máte 180 dní záruku spokojenosti. Během této doby se můžete s tímto podnikáním seznámit do hloubky. Pokud by Vám opravdu někdo vymýval mozek, věřím, že to během 180 dnů poznáte.

Pokud se Vám marketingový plán líbil, dejte na svůj dojem, ne na dojem někoho, koho jste v životě neviděli. Nenechte si “vymýt mozek” od někoho, kdo o tomto podnikání nic neví. A když už nebudete vědět, co je pravda a co ne, podívejte se na fakta. Nejhorší, co můžete udělat, je ptát se lidí, kteří neviděli to, co jste viděli Vy!

Pokud budete chtít studovat vysokou školu, také se nepůjdete poradit s někým, kdo sotva prolezl základkou. Nebo ano? 😉

Rating: 9.11/10. From 35 votes.
Please wait...

45 Komentářů k "Není Amway nějaká sekta?"

 1. Trefné! Tento rozbor není ani třeba komentovat. Pod Tvými příspěvky bych se mohl podepsat! Jsem rád, že se našel někdo, kdo si dal takovou práci s těmito stránkami a jehož argumenty mají hlavu a patu. Ještě jednou díky!

 2. Já děkuji za Tvé komentáře. 🙂

 3. Díky za toto vysvětlení moc mi pomohlo. Jsem v byznysu teprve pár týdnů, ale na námitky ohledně sekty, manipulace a vymývání mozků jsem už také narazil. Hodně se o tom na Internetu píše. 🙁 Když jsem se ptal sponzora proč to tak je, říkal mi, že hodně těchto komentářů je přepisováno z několika amerických “antiamway” stránek, které provozuje člověk najatý konkurenční firmou a placený za to, aby Amway co nejvíce poškozoval. Že prý shromažďuje a upravuje příběhy neúspěšných Amwayáků a publikuje je tak, aby vyzněly co nejvíce odstrašujícím dojmem, a že si konkurence najímá i nějaké experty na to, aby prý u soudu dokazovali, že Amway funguje jako mafie. Mě to přijde až neskutečné. Rád bych se zeptal jestli je něco takového vůbec možné??? Díky za odpověď.

 4. @Rookie
  Možné je bohužel všechno. Čím větší firma, čím větší má podíl na trhu, tím větším trnem v oku je konkurenčním firmám. Viz např. to, co se dělo v Jižní Korey. Tam firmu pomluvili, že její výrobky nejsou biologicky odbouratelné. Nakonec se přišlo ale na to, že konkurenti testy biologické odbouratelnosti 4krát urychlili oproti celosvětově platným normám. Jejich argument byl, že řeky v Jižní Korey tečou 4krát rychleji než jinde na světě. 😀

 5. @Rookie
  Ano, skutečně je to tak. Je to trošičku delší historie – v 90. letech si jedna nejmenovaná konkurenční firma vyrábějící drogerii najala člověka, který měl napsat posudek na to, že Amway je strukturou podobná mafii. Tento materiál byl určen soudu, který tato konkurenční firma nakonec prohrála. Asi je jasné, jak “kvalitní” materiál to byl, když ho soud odmítl akceptovat… 🙂
  Jinak, většina negativních informací pochází opravdu z jedné stránky, jejíž autor se přiznal, že stejná konkurenční firma mu zaplatila. Tento autor později tyto stránky stáhl, ovšem našlo se několik fanatických kritiků, kteří si jejich obsah stáhli a začali šířit a předávat mezi sebou. Spousta z těch kritik a námitek je už ale dávno zastaralých, jako např. námitky ohledně systémů, které už jsou několik desítek let vyřešené. Kritici ovšem toto rádi ignorují a šíří to mezi sebou tichou poštou dál.

 6. Avatar for milionář milionář | 4.4.2014 z 9:46 | Odpovědět

  @Rookie

  Tak historie pomluv v MLM je dlouhá, jako odvětví samo. Nevím, jestli je za to někdo placený, to snad ani ne, spíš namotivovaný těmi nesmysly z motivačních školení. Mě třeba nedávno jeden Amwayák tvrdil, že pokud nepoužívám zubní pastu Amway, která je bez fluoru (nebo tak nějak), tak mě pomocí těch normálních zubních past s fluorem z maloobchodu tajně ovládá a řídí nějaká organizace… 🙂 Na to, jestli náhodou nemá vymytý mozek jsem se dotyčného už ani neptal, protože je to myslím jasné.

  No a jinak doporučuji každému člověku, který se účastní amerických MLM, aby si na googlu vyhledal toto: “Amway income disclosure”.

  Každý rok musí Amway v USA přiznat, kolik berou průměrně jeho distributoři. V USA je to průměrně 2424 dolarů ročně!!! Tedy cca 200 dolarů za měsíc, což si zaměstnanec s min. mzdou v USA vydělá tak za dva až tři dny…

  U nás to bude ještě horší, protože je zde nižší kupní síla.

  Osobně Vám přeji brzké probuzení ze sna a nějakou slušnou práci…

  • Milý milionáři. Děkuji za perfektní nahrávku na smeč! Jsem rád, žes ten průměr zmínil, protože jen ukázal, že vůbec nevíš, o čem mluvíš, ostatně jako většina kritiků. Jestli chceš vědět, kde ses dopustil kardinálního omylu ve své úvaze, přečti si příspěvek s názvem “Jaký je průměrný výdělek distributorů?
   A jinak, těžko Ti mohl ten Amwayák tvrdit, že máš používat jeho zubní pastu bez fluoru, když zrovna pasta Glister (od Amway) fluor obsahuje. Takže si prosím přestaň vymýšlet.

 7. Tak větší nesmysly, co jste dal dohromady, jsem dlouho nečetl.
  Vůbec jste neobjasnil to, že Amway není sekta, akorát jste si zase vytáhl pár vhodných informací a nesmyslně je splácal dohormady.

 8. @Rookie

  Amway je sekta. Upline ti lže, jako tehdy lhali mně. Pokud nevíš, co je to sekta a jak se to v Amwayi projevuje, najdeš na netu, v češtině, je to tam rozepsaný – zadej Amway zkušenosti. Ale zajdi za psychologem, hoď mu Vaše Cds a on Ti poví, že se jedná o sektu. Tehdy jsem kontaktoval člověka docenta z UK, chodí za ním býv. Amwayjáci – mají z toho brainwashingu v životě problémy.

  • Avatar for Amway-Fakta Amway-Fakta | 9.12.2015 z 16:42 | Odpovědět

   Myslím, že na tomto místě bude vhodné zmínit, že LHK (na Internetu používá kromě tohoto nicku ještě přezdívky LKD, Lucas Nicholas nebo své vlastní jméno Lukáš Havlíček) se v jiné diskuzi o Amway projevil jako náboženský fanatik, který věří, že když mu nejde počítač, tak za to mohou démoni – viz printscreeny (kliknutím na obrázek jej zvětšíte):

   Printscreen 1:
   Printscreen 1 - diskuze s uživatelem LKD (LHK, Lucas Nicholas, Lukáš Havlíček)

   Printscreen 2:
   Printscreen 2 - diskuze s uživatelem LKD (LHK, Lucas Nicholas, Lukáš Havlíček)

 9. @LHK
  Pane LHK. Zajímalo by mě, kde berete tu drzost psát tady o člověku, kterého jste nikdy nepotkal, že mi lže!!! 🙁
  Do byznysu mě zasponzoroval můj kamarád, který mě nikdy v životě nepodrazil. Jestli vy jste měl sponzora, který vám lhal, tak je mi vás líto, ale to vás neopravňuje k tomu, abyste tady takhle hloupě zobecňoval a urážel lidi, které ani neznáte!!! 🙁
  Kdybych se chtěl zeptat odborníka co je sekta a co ne, zašel bych spíš za TEOLOGEM, než za PSYCHOLOGEM. Naštěstí mám vlastní rozum a psychology nepotřebuji. Ale jestli vy máte potřebu s psychologem konzultovat – je to vaše věc, asi k tomu máte důvod. 🙂
  Jinak vaše argumenty jsou stejně jalové jako většina ostatních, kterými je vytapetovaná půlka internetu: “Tehdy jsem kontaktoval člověka docenta z UK, chodí za ním býv. Amwayjáci – mají z toho brainwashingu v životě problémy.
  To si dokáže vymyslet a napsat každý vůl. Jaký odborník kdy označil Amway za sektu? Kde to pod svým jménem publikoval? Myslím, že jste prostě zahořklý, neúspěšný, bývalý rádobyamwayák (a to ještě kdo ví jestli), který měl možná smůlu na sponzora a tak si ukájíte svoje ego pomlouváním ostatních. 🙁
  Je mi vás líto.

  Sorry ostatním diskutujícím, že jsem se tak rozepsal, ale to že mého kamaráda, kterého nikdy nepotkal obviňuje ze lží mě fakt nadzvedlo!!!

 10. @LHK
  Milý LHK, upline mu v ničem nelhal, je to pravda. A je to dohledatelné (v angličtině) na Internetu. To, že k Vám ty informace nedoputovaly, není vina Amwayáků.
  A nyní prosím, uveďte konkrétní příklady a konkrétní důkazy toho, v čem upline lhal Vám. Chci udržet tuto diskuzi maximálně informativní, takže jakákoli další nekonkrétní obvinění budou trestána formou banu nebo vymazáním komentáře. Máte tu možnost diskutovat svobodně, ale konkrétně! Nechci, aby se z této diskuze stalo smetiště, jako je tomu jinde! Kdo byl Váš sponzor, v čem Vám lhal a jaký máte důkaz, že šlo o lež. Rozumíme si?

 11. Každý rok musí Amway v USA přiznat, kolik berou průměrně jeho distributoři. V USA je to průměrně 2424 dolarů ročně!!! Tedy cca 200 dolarů za měsíc, což si zaměstnanec s min. mzdou v USA vydělá tak za dva až tři dny…

  Přesně tak, ty lidi tam nemají peníze, ale po pár přečtených knihách tady zdejší Amwayjové chrlí moudra, kde je jasně vidět, že žijí akorát tak v iluzích a peníze nemají.

 12. Avatar for milionář milionář | 4.4.2014 z 10:35 | Odpovědět

  @admin
  Nechcete mě poučovat o statistice, že ne? Ano, daleko lepší by bylo použít medián příjmu, tedy nejčetnější hodnotu zahrnutou v souboru. Nicméně na rozdíl od jiných amerických MLM tento údaj Amway nezveřejnil a je to celkem logické, protože by to bylo ještě daleko horší, než průměr 2424 dolarů.

  Vemte si vzorek 10 lidí. Jeden dostane 1000 dolarů a dalších 9 nic. Jaký je průměr? 100 dolarů na osobu, ovšem jaký je potom medián, tedy nejčetnější hodnota v souboru? Je to 0.

  A právě proto Amway informuje jen o průměrech, protože zprůměrováním chudáků ze spodu s vrškem pyramidy dostaneme alespoň nějaké číslo, které se limitně neblíží číslu 0.

  A ještě jeden detail. Ten průměr 2424 dolarů ročně je částka před započtením nákladů a daní, byť z tak malého příjmu stejně asi ani nikdo daně neplatí. Nicméně náklady na různé brainwashing tleskací akce, školící materiály a knihy, dopravu, vysedávání v kavárnách při recruitingu atd., nejsou zrovna malé.

 13. @milionář
  Přečtěte si ten příspěvek znovu a pak si znovu přečtěte, co jste napsal. Mimochodem, zopakujte si základy statistiky, protože to, co jste napsal, není definice mediánu, ale modusu. Takže ano, myslím, že Vás o statistice poučovat mohu. 😉 Ale to je jedno. I když použijete medián/modus, musíte ho aplikovat na skupinu lidí, kteří něco dělají, jinak dostanete zkreslené a nicneříkající výsledky. Stejně jako nemůžete dělat medián z příjmů zaměstnanců a nezaměstnaných (tedy můžete, ale vyjde Vám nesmysl), stejně tak nemůžete dělat medián z distributorů a memberů, kteří si jen nakupují pro sebe.
  Stejně tak nemůžete plošně prohlásit, že všichni mají stejné náklady – člověk, který si nakupuje pro sebe, nemá žádné náklady na budování businessu, protože prostě žádný business nebuduje.
  Nezbývá mi, než konstatovat, že jste můj příspěvek asi vůbec nečetl.

 14. Avatar for milionář milionář | 4.4.2014 z 11:15 | Odpovědět

  Admin:

  Tady se může podívat každý:

  https://www.amway.com/en/ResourceCenterDocuments/Visitor/ops-amw-gde-v-en–BusinessReferenceGuide.pdf

  Lidé z MLM zpochybňují kde co, ale je to snad poprvé, co nějaký MLM tmář zpochybňuje i statistiku své firmy… 🙂

  Approximately 46% of all IBOs in the U.S. were “active”.

  U.S. IBOs were considered “active” in months in 2010 when they attempted to make a retail sale or presented the Amway IBO Compensation plan, or received bonus money, or attended an Amway or IBO meeting. If someone sustained that level of aktivity every month for a whole year, their annualized income would be 2,424.

  A teď překlad:

  Asi 46% “podnikatelů” v Amway bylo aktivních.

  Aktivním podnikatelem byl shledán ten, kdo se pokoušel o retailový prodej, prezentoval Amway IBO kompenzační plán (recruiting), obdržel bonus nebo se účastnil Amway nebo IBO meetingů. Pokud někdo vydržel být takto aktivní každý měsíc po celý rok, jejich průměrný roční příjem byl 2424 dolarů.

  Tedy milý admine, z toho jasně plyne, že 2424 dolarů je průměrná roční odměna pro ty, kteří se snaží budovat svůj vlastní byznys a nejedná se o neaktivní samozásobitele a ty, co to v průběhu vzdali, kterých je těch zbylých 54%.

 15. @milionář
  Milý Milionáři. Možná bude nejlepší, když si aspoň přečteš to, co sám píšeš. Zjistíš, že některé své příspěvky nebudeš muset vůbec psát. 🙂 Jako třeba tento.
  Sám totiž na jednom místě uvádíš doslovný překlad: Aktivním podnikatelem byl shledán ten, kdo se pokoušel o retailový prodej, prezentoval Amway IBO kompenzační plán (recruiting), obdržel bonus nebo se účastnil Amway nebo IBO meetingů.
  Ano, skutečně, když si někdo v Americe nakoupí grilovací tácky, žrádlo pro psy, a další a další věci do domácnosti, není pro něj problém udělat 100B, což je v Americe také první příčka na tabulce odměn – tj. obdrží bonus. A takového člověka ty považuješ za někoho, kdo se snaží budovat svůj vlastní business??? Asi máme každý trochu jinou představu, co to znamená budovat svůj vlastní business. 😛
  Myslím, že to nepotřebuje další komentář.
  P.S.: Ukaž přesně na jakém místě jsem zpochybnil statistiku své firmy. Já jsem pouze zpochybňoval Tvou interpretaci – a to je něco docela jiného.

 16. @milionář
  Přestaň prosím spamovat diskuzi neustále omílaným tvrzením, které už zde bylo vyvráceno. Tvůj poslední příspěvek pouze opakoval to, co už jsi zde předtím tvrdil, neobsahoval žádná nová fakta a jako takový byl zbytečný (proto ten výmaz). Pokud nedokážeš přijmout fakta, jak jsou, je to Tvůj problém, ne můj.

  Ostatním se omlouvám, ale je vidět, že jeden kritik je tak zaslepený, že není schopen normálně diskutovat. Výzvy o udržení diskuze v mezích faktů se minuly účinkem a diskuze začala být zahlcována manipulacemi a překroucenými fakty. O manipulativních praktikách milionáře si může každý přečíst zde: Průměrné příjmy distributorů Amway – mýty pokračují…

 17. @milionář
  Ááá, už jsme u oblíbeného tématu kritiků Amway. Kolik lidí si vydělává a jaké peníze.
  “Je to jasné, amwayáci lžou a Amway musí být sekta, protože se tam mluví o velkých penězích a je hodně takových, kteří ty velké peníze nevydělávají.
  Toto tvrzení a nekonečné omílání statistik výdělků je stejně nesmyslné, jak kdybychom tvrdili, že např. Golf je sekta a podvod a golfisté lžou a jsou sektáři.

  Je známo, že golf je jeden z nejpopulárnějších a nejlépe placených sportů na světě. Špičkoví golfisté z PGA tour patří mezi nejlépe placené sportovce planety. Tiger Woods, jako nejlépe placený sportovec světa, je schopen ročně vydělat kolem 65 milionů Eur.
  Jaký ale může být průměrný příjem profesionálního golfisty?
  Z oficiálních stránek české PGA vyplývá, že nejvíce peněz na výhrách získal mezi muži za rok 2013 MATUŠ Stanislav – 263 113 Kč/rok. Mezi ženami SPILKOVÁ Klára 1 330 687 Kč/rok.

  Řekněme, že v ČR může být cca. 200 profesionálních golfistů, což je ale absolutní špička ledovce – lidé, kteří se golfu věnují léta, mají odehrány stovky turnajů, a podařilo se jim uspět.

  Kde jsou ale ty stovky a tisíce lidí, kteří se snaží uspět mezi amatéry, nebo další tisíce rekreačních golfistů. Všichni si museli koupit, ne zrovna levné vybavení. Když si chtějí zahrát, musí platit vstupné na hřiště, nebo členství v klubu (většinou oboje). Většina z nich si alespoň párkrát vzala nějakou tu hodinu s trenérem – (800Kč – 3.000Kč za hodinu). Museli si udělat kartu pro vstup na hřiště (cca. 7.000Kč) Platí si benzín cestou na hřiště – někdy i stovky km za jedinou hru. Startovné na turnajích atd., atd.

  Proč to všichni dělají? No někteří pro to, že chtějí být na vzduchu a popovídat si s lidmi, se kterými je jim příjemně a při tom si obejít 9 nebo 18 jamek. Někteří pro to, aby si dodali společenský status. A někteří pro to, že je to nejlépe placený sport na světě a chtějí se jím živit.

  Můj golfový trenér je úspěšný profesionál, golfu se věnuje 17 let, dosáhl i několika titulů, ale když hraje turnaj, stojí ho to několik desítek tisíc korun na nákladech a neprojde-li “cutem” nedostane ani korunu. Kdyby nedával hodiny, byl by v těžkém mínusu a jenom golfem se neuživí, vedle toho dělá ještě další profesi. Já si ho můžu platit jen proto, že vydělávám peníze v Amway 🙂

  Nedávno jsem se v Orlandu na Floridě potkal na letišti, ve frontě na odbavení, s americkým profesionálním golfistou, který právě cestoval z turnaje, na kterém neprošel “cutem”. Říkal, že jen cesta, hotel, startovné apod. ho stálo asi 10.000 USD.

  Kdybychom tedy chtěli počítat průměrný příjem golfisty po odečtení nákladů, při těch miliónech profesionálních i rekreačních golfistů na světě, myslím, že bychom došli k zajímavým číslům 🙂
  Naštěstí taková blbost u golfu zatím snad nikoho nenapadla, protože jinak by všem muselo být jasné, že golf je finančně nejnesmyslnější aktivita na světě, že to, že se tím dají vydělat velké peníze je lež jako věž a golfisté jsou prostě prolhaná sekta s vymytými mozky.

  Golf ale prokazatelně je nejlépe placený sport na světě, někteří golfisté jsou dolaroví milionáři, bohužel prostě ne každý je Tiger Woods. To je úplně stejné v golfu jako v Amway. Jen v Amway je ten rozdíl, že vypracovat se na špičku není tak obtížné jako v golfu.

  Ještě jedno přirovnání. Amwayákům se často vytýká, že jsou nadšení, že se baví jen o Amway, že pořádají setkání, že chodí slušně oblečeni, že používají specifický slovník, že jsou prostě poznamenaní svým oborem a proto jsou sekta.

  Myslím, že kdo byl někdy v golfové klubovně, nebo vůbec mezi lidmi od golfu, tomu nemusím nic vysvětlovat 🙂 Kdejaký psycholog, jak tu také někdo psal, by byl schopen odsvědčit, že golf je pro některé lidi téměř diagnóza 🙂 🙂 🙂

  Přitom nikoho ani nenapadne plácat o tom, že golfisté jsou sektáři, počítat průměrné příjmy golfistů, psát horrory o tom, že se kvůli golfu doma manželé hádají, dokazovat, že golfoví učitelé, kteří natáčejí a prodávají učební DVD, pořádají semináře a tréninky zneužívají své zákazníky apod.

  Golf je pro mnohé skvělý koníček a pro ty, kteří jsou ochotni pracovat, trénovat a snažit se, je to i jeden z nejvýnosnějších businessů na světě.
  S Amway je to úplně stejné, jenom v tom průměru lépe placené 🙂

  P.S. A kdyby nic jiného, tak s Amway alespoň ušetříte na plynu, telefonu a elektřině 🙂

 18. Nic proti Amway, ale na plynu, telefonu i elektřině šestřim i bez Amway =)

 19. @Benjo
  To jistě ano, ale nezapomeň, že v Amway máš možnost nejen šetřit, ale máš za to i body, což znamená, že vyděláváš na tom, že někomu dalšímu pomůžeš ušetřit. A body máš pravidelně. On si platí faktury, ty máš za to každý měsíc body a tím pádem i provize.

 20. @Benjo
  Super….a kolik….třeba Ti to dokážeme ještě zlevnit.
  Jen aby to nebylo šetření ala Bohemia Energy…kde si slevu na plynu vyberou ve zvýšených poplatcích.

 21. Tady jsem našel něco na netu…..docela mi to pomohlo, když jsem přemýšlel, proč je tolik negativity na netu o Amway (a nejen o Amway, ale o všem )

  Technika zaměřování se na špatné

  Autor, který používá tuto techniku se cíleně zaměřuje na špatné a negativní věci dané problematiky a zamlčuje pozitivní askpekty dané problematiky. Názor pak není možné oficiálně posuzovat jako lživý, ale jako určitou jednostranou kritiku. Tato kritika však může být pro člověka nezasvěceného jedinou kritikou s kterou je obeznámen a jako takovou ji i příjme jako pravdivou. Dle mého názoru je toto špatné protože v podstatě úmyslně mateme a můžeme tak leckomu pokřivit náhled na věc. Takovou techniku tedy z morálního hlediska můžeme považovat za špatnou a svým způsobem lživou.

  Ke každé nudné teorii mám rád praktický příklad. Tak třeba:

  Mohli bychom říci, že profesor Albert Einstein objevením vztahu E = mc2 napomohl k sestrojení atomové bomby a je tak zodpovědný za smrt tisíců lidí.

  Úmyslně je zde zamlčeno, že pan profesor nevymyslel tento vztah pro to, aby vytvořil atomovou bombu, ale proto, aby objasnil vztah energie s hmotou. Rovněž není výše uvedeno, že díky tomuto vztahu máme jaderné elektrárny, které vyrábějí energii a defakto jde o pozoruhodný objev na poli fyziky.

  Dalším příkladem by mohl být tento:

  Motorky, jakožto dopravní prostředek, jsou nejnebezpečnějším způsobem dopravy neboť mnoho motorkářů umírá na silnicích každý den po celém světě. Motorky způsobují ta největší zranění a jsou příčinou každodenních neštěstí. K tomu ještě můžeme uvést graf úmrtí na motorkách za jednotlivé roky.

  S takovýmto názorem bychom nikdy na žádnou motorku nemohli vlézt, neboť kdo chce umřit? Daný názor ovšem neuvádí, že každý den lidi na motorkách jezdí a většině z nich se nikdy nic nestane. Navíc motorky jsou skvělé, je to úžasný pocit, a když člověk není s prominutím idiot, tak je to dobrý způsob přepravy. Ve speciálním dílu Top Gearu bylo vidět, že ve Vietnamu, kdo nemá motorku, tak je zkrátka nahranej. Auta jsou tam moc drahá.

  Takže technika zaměřování na špatné zneužívá čtenářovy nezasvěcenosti a nabízí autorem upravený pohled na věc. Proč o tom píši? Protože mnozí nejmenovaní na tomto bloku této techniky až přehnaně často zneužívají. Samozřejmě nijak dobrá není ani technika zaměřování se jen na to dobré. To je rovněž jednostranný pohled.

 22. @Rookie
  Výborně. Já tady nejsem od toho, abych Vás přesvědčoval. Vy z toho budete mít problémy.

  Napsal jste, že Vám upline říkal, že ty komentáře píše člověk najatý konkurencí, dokažte to. Je to naprostý nesmysl, proto jsem napsal, že Vám lže.

  Teolog Vám sice může pomoci, ale psycholog je ten, co vystudoval psychologii a rozezná znaky sekty, což Amway je.

  Dříve, než se se mnou pustíte do diskuze, tak prosím přemýšlejte, než napíšete nějakou blbost. To je problém většiny Amwayjů, nic nevydělávají a píší zde naprostý nesmysly.

  Pro Admina: Napište mi prosím, kolik vyděláváte, za jakou dobu, jaký jste měl výdaje. A kolik máte lidí ve skupině a kolik oni vydělávávají.

  Jelikož tyhle lidi znám, tak vím, že nemají nic, nemají ani na živobytí, ale na seminářích se tláchají a tleskají si.

 23. Mezi distributory Amway totiž jsou i lidé, kteří se registrují kvůli levnějším nákupům, ale jinak nic nedělají. – Kolik jich je? Další lež. Amway má předražený zboží, který není konkurence schopný, těch lidí, co si odebírají Amway zboží bude uplné minumum, takže to, že většina Amwayjů nic nevydělává to nevyvracuje.

  Je sice hezký, že si vždycky něco vytáhnete a lidi, co neznají ten Váš byznys lehce přeargumentujete na první pohled logickými argumenty, ale já znám Amway.

  Milionář: Takový nesmysly, co zase napsali. Četl jste to? 😀 Nikde nepíšete o tom, že aktivní člověk je ten, co nakupuje, ale ten Amway si to zase domyslel a napsal naprostý nesmysl. Tyhle lidi mě nebaví, je to jako když se bavíte s lidmi, co neumí počítat.

  • 1. Amway nemá předražené zboží. To je jenom fáma. Již na toto téma píši příspěvek, kde si přineseme důkazy. 🙂
   2. Amway zboží je natolik “konkurence neschopné”, že je to suverénně největší firma přímého prodeje na světě. Pak ovšem chudáci ty ostatní MLM… 🙂
   3. Lidí, kteří jen odebírají zboží, je většina, nikoliv minimum. Je to logické, nakupovat bude jak člověk, který chce budovat organizaci, tak člověk, který ji budovat nechce. Naopak, těžko si lze představit, že někdo bude budovat organizaci aniž by znal zboží. Co by asi těm lidem pak doporučoval? 😉

   Váš komentář k milionáři stojí také za to. 😀 Píšete: “Nikde nepíšete o tom, že aktivní člověk je ten, co nakupuje” – asi jste nepochopil, o čem se bavíme. 😉 PRÁVĚ PROTO, ŽE TO milionář ZÁMĚRNĚ NENAPSAL, tak jsem na to upozornil. Tato věta je totiž de facto obsažena v té oficiální statistice (i když je to jinak formulováno), kterou milionář citoval (bohužel pro něj neúplně), a tím pádem mění význam prakticky všeho, co milionář napsal. Já jsem milionáře upozornil právě na to, že to neuvedl. Jenže kdyby to uvedl, pak by nemusel psát svůj příspěvek, protože by si sám sobě odporoval. 😀 😀 😀

 24. Musím se omluvit. Znovu to čtu ohledně toho bonusu.

  Jsme pořád u řečí milý Amwayjové. Teď pojďme do reality:).

  Kolik vyděláváte a kolik vydělávají Vaši členové?

  * nepodložené spekulace v závěru příspěvku odstraněny. Admin

  • Nemyslel sis doufám, že sem nakopíruji své daňové přiznání, že ne? 😉 Nemohu mluvit za ostatní, ale za sebe Ti mohu říct, že vydělávám dost na to, abych měl čas se věnovat těmto stránkám. 😛 😀

 25. @LHK
  Pane LHK – Píšete, že tady nejste od toho, abyste mě přesvědčoval a při tom se ve všech vašich příspěvcích nesnažíte o nic jiného 🙁

  Dříve něž začnete někoho poučovat, vytáhněte si prosím hlavu ze řiti a naučte se číst.

  Já jsem nenapsal, jak mě nepřesně citujete, že mi sponzor řekl, že by komentáře psal člověk najatý konkurencí, ale že mnohá tvrzení pocházejí ze stránek, které provozoval člověk najatý konkurencí.

  Tyto stránky (amquix.com) dnes již nefungují, ale upline mi ukázal texty, které má schované a diskuse, na kterých se na tyto stránky odkazovalo, takže mi dokázal, že je to pravda, a vy že jste lhář, který navíc drze a nepravdivě obviňuje ostatní.

  Lidem v Amway kritici často vytýkají fanatismus, ale mezi zastánci Amway na těchto stránkách jsem nikde nezaznamenal ani slabý odvar z toho, s jak nenávistnými a zaslepenými bláboly se tady předvádíte vy. Takhle si já představuji pravý sektářský fanatismus 🙁

  Jinak vám ale děkuji, protože pokud jsem do teď váhal, jestli je pro mne tento byznys ten pravý. Dnes už o tom nepochybuji. Díky této diskusi jsem dostal tolik důkazů o tom, jak tento byznys funguje, a že mí sponzoři mi fakt chtějí pomoct, že není o čem pochybovat.

  Jo a k tomu psychologovi si zajděte. A nebo možná raději rovnou k psychiatrovi 🙂

 26. @LHK
  A jaké předražené zboží máte na mysli?
  Rád bych nějaký důkaz místo všeobecného tlachání a plivání špíny.
  Myslíte třeba Dish Drops na nádobí? 1litr za cca.200,-Kč. Oficiální ředění je 1:4, tzn. půl litru po správném rozředění je za 20,-Kč. Pur stoji tak 28,-, JAR 35,-. A to je Amway drahy???? Navíc většina lidí ho ředí 1:9. A bohatě to stačí a pak je cena 10,-Kč. Co je na tom drahého?????

  A kde jste přišel na to, že ty věci kupuje málo zákazníků??? Fascinuje mě, jak svůj názor propagujete jako jasný fakt. Já zákazníky mám. Je jich asi deset. Navíc mám asi 15 zákazníků na levné tel.tarify a plyn a elektřinu. Neživím se prodejem zákazníkům, ale mám je.
  Z čeho vychází vaše domněnky. Rad si to poslechnu

 27. @LHK
  Vážený LHK, píšete, že Amway znáte. Snažím se dohledat různá fakta ( ale opravdu fakta ) a vy zde vystupujete jako odpůrce. Rád se dozvím i info od odpůrců, ale opravdu fakta. Co se Vám špatného stalo, kolik lidí znáte, s čím konkrétním jste nebyl spokojen. O tyto informace jste se tady zatím nepodělil. Bohužel. Zatím to je jen povšechné psaní typu:”Já to znám. Ono se to říká apod.”,ale to mi při hledání pravdy moc nepomůže a snažím se být při hledání pravdy objektivní. Děkuji za odpověď

 28. Tady jsem našel zajímavou stránku: http://kvalitni.vyrobce.cz

 29. Příspěvek vymazán pro porušení pravidel. Admin

 30. @LHK
  Vážený LHK, zatím jste žádná fakta neuvedl, jen uvádíte fráze typu, a fakta nikde. Zatímco já koukám na fakta.
  Mimochodem, pokud jste z Amway byznysu zklamán, tak se tedy zeptám na pár věcí.
  Kolik jste ukázal plánů, za jak dlouhou dobu? To je totiž to, co se počítá. Né, že jste v tom jen byl a možná si koupil knihu a CD. Si můžete koupit knih plnou Strahovskou knihovnu a bude z toho hovno. Makat se musí. Tak mě zajímá kolik?
  Bylo to více jak 15 plánů měsíčně? To je totiž hranice, která funguje….sorry, ale je to tak. To není specialita Amway. Do posilovny taky nestačí chodit jednou týdně a čekat, že budete kulturista. I když u toho budete číst o posilování jak divej.

  A tak Vás vyzývám. ODPOVĚZTE NA OTÁZKY:

  JAKÉ ZBOŽÍ JE PŘEDRAŽENÉ????

  KOLIK PLÁNŮ JSTE OPRAVDU UDĚLAL A ZA JAK DLOUHO???

  Bez toho totiž jen očerňujete a pomlouváte. Přiznejte se nám. Třeba to opravdu nejde. Tak to dokažte, hmm 🙂

 31. Já vám nevím….to stoupání a tleskání pokaždé když někdo vlezl na podíum bylo dost zvláštní. A hodinové oceňování za každý nesmysl taky

 32. Dám Vám otázku: Je něco špatného na tom, ocenit lidi, kteří dosáhli zajímavých výsledků? Dělají to všechny velké společnosti, proč asi? Protože to funguje daleko lépe, než když je jen sekýrují za to, co udělali špatně. Možná Vy a já nemusíme být oceňováni (popravdě, taky se na pódiu necítím jako doma), ale jsou zase lidi, kteří to mají rádi. Tak proč jim to odepřít? Protože my z toho nejsme ve své kůži? Seminář má být pro všechny. Tak pokud se Vám oceňování nelíbí, prostě se seberte a jděte na tu chvíli pryč a nechte ty ostatní, ať si to chvíli užijí oni. Ale garantuji Vám, že až budou chodit na pódium jednadvacítky z Vaší skupiny, bude Vás to oceňování i bavit. 😉

 33. ocenovani je dobre, me to taky prislo na zacatku takove dlouhe a o nicem, nez jsem si vsimla par lidi, kteri mesic , co mesic rostli dosahovali vetsich a vetsich vysledku, takze me to dodavalo odvahu ze to jde, ze chyba je nekde ve me a to me zas vedlo k tomu ptat se upline co mam delat a pak to jde i vam. tohle vam sebere vymluvy a na me to platilo, Jinak ze bych na podium chtela mluvit, tak to zas muj sen az tak nebyl. chtela jsem si sahnout na penize a to musite byt v ty tabulce. me nadchly na zacatku maly castky, pro me tenkrat 7000.- byl zazrak! a to jsem si vydelavala na 9%. a tak k tem prijmum prumernym v amway co se tu ruzne rozepisujete, spouste lidem zmeni zivot dalsich 7000,- mesicne a to nikde nevyhledame ve statistikach , protoze asi 3000 byli jako provize z prodeje jak rikate od lidi kteri kupuji -“nekonkurence schopne zbozi”, dost me prekvapili, ze to chteli znovu otazka pro vas : Proc mi lide volaj sami od sebe, ze neco ode mne chtej koupit, pokud by to nebylo vyhodny?

 34. Avatar for Amway-Fakta Amway-Fakta | 30.4.2020 z 23:53 | Odpovědět

  Pokud kdokoli má zájem o smazání svého komentáře, bude Vaší žádosti vyhověno, pokud přijde ze stejné IP adresy nebo v ní bude uveden stejný e-mail jako byl v původním komentáři. Děkuji za pochopení.

 35. Avatar for Amway-Fakta Amway-Fakta | 2.5.2020 z 1:37 | Odpovědět

  V pořádku, Váš příspěvek (i včetně reakcí na něj) jsem smazal. Příjemně jste mě překvapil. Mohu vědět, co Vás vedlo ke změně názoru? 🙂
  Klidně sem napište, myslím, že diskuze může prospět dalším čtenářům.

 36. Tohle je nejvtipnější vlákno ever. A článek teda zdatně konkuruje. Nedokázalo se v něm vůbec nic. Argumentační síla je akorát v relativizaci pojmu a užívání klasických manipulativní artikulace. Je mi smutno, že se k tomu doznáváte a ještě si to demagogicky obhajujete.

  https://www.researchgate.net/publication/270902987_Multi-level_marketing_A_pyramid_scheme_by_design

  https://medium.com/@pricelindy/the-cult-psychology-behind-mlms-f9426e8601e7

  https://www.huffpost.com/entry/multilevel-marketing-companies-mlms-cults-similarities_l_5d49f8c2e4b09e72973df3d3

  https://daily.jstor.org/multi-level-marekting-really-just-pyramid-scheme/

  Tady jsou texty, který fungujou jako takovej gradián. On ten svět není černobílej totiž. Nicméně to, že MLM vykazuje znaky manipulativního chování a jednání eticky na hraně, se dá pozorovat jak v článku z běžného média, tak v odborných publikacích. Jejich relevanci a reliabilitu dopodrobna rozebírat nebudu.

  • Avatar for Amway-Fakta Amway-Fakta | 5.5.2020 z 1:49 | Odpovědět

   Vezmu to postupně:

   Píšete, že se v článku nedokázalo vůbec nic a že argumentační síla spočívá v relativizaci pojmu.

   Je úsměvné, s jakou vervou se dožadujete důkazů. Ale důkazů o čem? Že Amway není sekta? Nemělo by to být naopak? Neměl by ten, kdo Vás lživě obviní, být ten, kdo to musí dokázat?
   Když o Vás řeknu, že jste zloděj, je to také automaticky pravda? Jak dokážete, že nejste zloděj? Nijak! Takže jím logicky musíte být! Opravdu takový způsob uvažování považujete za správný?!
   Když Franta Vomáčka v hospodě prohlásí, že Amway je sekta, je to opravdu pravda? Podle Vás asi ano – přece Franta řekl, že Amway pořádá semináře a sekty taky, takže jsme našli jeden společný znak a dokázali jsme si, že Amway je sekta. Co na tom, že semináře jsou běžnou obchodní praxí. Pro náš účel – dokázat, že Amway je sekta – to takhle stačí. To jako vážně??? A když nám někdo vytkne, že jsme charakteristiku sekty příliš zjednodušili, tak přispěcháme s tím, že “argumentační síla je v relativizaci pojmu a v užití klasické manipulativní artikulace”, ovšem (jak jinak) bez bližší specifikace.
   Když blogger Lindy, které jde o to, zvednout návštěvnost svého blogu, prohlásí, že Amway je pyramida, je to také automaticky pravda? Nebo si raději přečteme posudek Federal Trade Commission, která sama sobě po 4 letech zkoumání firmy Amway vyvrátila všechny své původní domněnky a prohlásila, že Amway není pyramida?

   Souhlasím s Vámi, že svět není černobílý. Proto si dovolím Vám doporučit, abyste si příště, až budete posuzovat Amway, sundala z očí černé brýle. Možná pak uvidíte, že na Amway je i něco šedého nebo bílého.

   Dále píšete, že MLM vykazuje znaky manipulativního jednání. OMYL – a nevěřím, že takhle jednoduchá věc Vám není jasná! MLM nevykazuje žádné znaky manipulativního jednání. Ani nemůže! MLM je jen způsob distribuce. Pokud se bavíme o jednání, bavíme se o lidech! U lidí to možné je, ale není to pravidlem!
   Jste si dobře vědoma, že věta “někteří členové MLM mohou v některých případech používat manipulativní praktiky” by normálního čtenáře neuspokojila, protože by si logicky řekl: “tak to snad platí v jakémkoli obchodě”. Takže to raději označíte jako “vlastnost” MLM, něco specifického pro MLM, co nikde jinde nenajdete. A jsem u toho, co mi na příspěvcích jako je ten Váš, vadí nejvíc – zevšeobecňování. MLM je…, MLM vykazuje… TOTO je manipulace v nejčistším slova smyslu, protože se jedná o pokus útočit na emoce čtenářů tím, že se v nich záměrně snažíte vyvolat strach a to bez jakýchkoli ARGUMENTŮ.

   Ano, vy, která tak voláte po důkazech, jste v celém příspěvku nepřinesla jediný důkaz o svých tvrzeních! To že to napsala Lindy, je s prominutím totálně mimo mísu.

   Aby bylo jasno: já netvrdím, že neexistují MLM, které fungují jako maskované pyramidové hry. Ovšem tvrdit toto o Amway je totální ignorance a zavírání očí před nevyvratitelnými fakty. A nazývat sektou systém svobodného podnikání, ve kterém se pracovití lidé snaží dosáhnout úspěchu, může s prominutím snad jen zatvrzelý komunista nebo nepřející a závistivý člověk.

   Možná Vám toto vlákno přijde jako “nejvtipnější vlákno ever”. Možná to měl být jen pokus bez jakýchkoli argumentů shodit článek – prostě se mu vysmějeme a když to podáme náležitě vědecky, vždycky se najde nějaký blbec, který nám zatleská. Možná jste se nakazila od politiků, kteří tuto taktiku běžně používají: plácneme, že všichni odborníci jsou na naší straně, on už to nikdo zkoumat nebude. V tom horším případě, jste to ale možná myslela vážně. A pokud to tak je, pak Vám za sebe mohu říci, že vůbec nemám radost z toho, že mezi námi pobíhají lidé, kteří zcela nekriticky přebírají něčí názory, aniž by se obtěžovali zjistit si fakta.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close