eSpring od Amway získal další certifikaci od NSF

V pořadí již šestou certifikaci od NSF získal vodní filtr eSpring od Amway. Nová certifikace se týká schopnosti filtru odstraňovat perfluorooktanovou kyselinu (PFOA – z angl. perfluorooctanoic acid) a perfluoroktylsulfonát (PFOS).

PFOA a PFOS jsou fluorované organické látky, které jsou součástí skupiny chemikálií označovaných jako perfluoroalkylované sloučeniny (PFAS). Používají se k výrobě koberců, oblečení, nádobí, tkanin pro nábytek a papírových obalů, které jsou odolné vůči vodě, mastnotě nebo nečistotám. Používají se také k hašení požárů na letištích a v řadě průmyslových procesů.

V posledních letech se díky peer-reviewed studiím a zprávám z tisku dostala problematika PFOA a PFOS ve veřejných zdrojích pitné vody do povědomí spotřebitelů.

Podle serveru NSF, dlouhodobé vystavení určitým dávkám PFOA a PFOS může mít za následek nepříznivé účinky na zdraví, včetně vývojových vad u plodu nebo u kojenců, rakovinu, poškození jater, poruchy imunitního systému, poruchy štítné žlázy a jiné nežádoucí účinky. Jak PFOA tak PFOS jsou na seznamu CCL 3 vydaném Agenturou pro ochranu životního prostředí (EPA) jako potenciální kontaminanty.

V květnu 2016 zdravotní doporučení EPA stanovilo limit pro PFOA a PFOS v pitné vodě na 70 ppt (biliontina z celku). Pokud se v pitné vodě nacházejí současně PFOA a PFOS, jejich celková koncentrace by neměla překročit hranici stanovenou zdravotním doporučením, tj. 70 ppt.

NSF International vyvinula protokol na testování obsahu PFOA a PFOS. Zařízení na úpravu pitné vody, která jsou certifikovaná podle P473: Zařízení pro úpravu pitné vody – PFOA a PFOS jsou navržena tak, aby poskytla další ochrannou bariéru proti těmto chemikáliím a doplnila úpravu pitné vody (pozn. admin: ke které dochází ve vodárnách). V současnosti tento protokol zahrnuje testovací metody pro technologie úpravy vody jako jsou uhlíkové filtry nebo filtry na bázi reverzní osmózy.

Pro získání certifikátu P473 od NSF International musí systémy na úpravu vody podstoupit rozsáhlé testování, které potvrdí, že vyhovují přísným požadavkům. Aby mohl výrobce tvrdit, že zařízení snižuje obsah PFOA a PFOS, filtr musí být schopen snížit obsah těchto chemikálií pod limit zdravotního doporučení EPA (70 ppt). Certifikované produkty musí být periodicky testované a výrobní zařízení každý rok podléhají inspekci, což zajišťuje, že produkty budou nadále schopny plnit všechny požadavky.

Za zmínku jistě stojí, že pro to, aby byl eSpring schopen snížit obsah PFOA a PFOS, nebylo třeba žádných konstrukčních úprav. Jinými slovy, eSpring tyto látky dokázal odfiltrovat i dříve, bez ohledu na to, zda jste zařízení koupili letos nebo třeba před 10 lety. 😀

Rating: 9.79/10. From 28 votes.
Please wait...

7 Komentářů k "eSpring od Amway získal další certifikaci od NSF"

  1. tohle je prostě paráda 🙂

  2. Avatar for Amway-Fakta Amway-Fakta | 15.5.2018 z 0:41 | Odpovědět

    Aleši, buďte konkrétnější. Děkuji.

  3. Ahoj admine,

    nejprve Ti moc chci poděkovat adminovi za reakci ohledně zubní pasty. Ta mi velmi pomohla. A teď chci poprosit o reakci na vodní filtr. Hledal jsem si něco o Amway a bohužel jsem rozklikl jednu velmi negativistickou stránku, kde se o eSpringu píše následující: “Byl jsem svědkem manipulativních prodejů vodních filtrů, které jsou také předražené a navíc na českou vodu naprosto nevhodné. Amwajáci, co to vědí, tak je jim to jedno a všem ho popisují jako nejlepší filtr na světě. Záměrně uživatelům nedělají rozbor vody. Pár lidí včetně mě si rozbor vody udělalo a zjistili jsme, že ten filtr za 30 tisíc můžeme vyhodit. V ČR je tvrdá voda a na tu je jejich filtr chabý. Kdo nevěří ať si změří vodu před a za filtrem.”

    Najde se tu prosím někdo, kdo mi konstruktivně vyvrátí toto tvrzení a potvrdí, že je to holý nesmysl? Moc děkuji.

    • Avatar for Amway-Fakta Amway-Fakta | 16.4.2020 z 20:59 | Odpovědět

      Zveřejňuji Váš dotaz a zároveň jsem ho poslal odborníkovi k vyjádření. Je teď zaneprázdněný, ale mám slíbeno, že odpověď se tu do 2 dnů objeví, tak prosím vydržte.
      Můj osobní názor je, že celá ta citace z toho dezinformačního webu je úplně nesmyslná (myslím tím větu, že filtr může vyhodit), protože řešení je úplně primitivní: dotyčný může využít záruku spokojenosti, filtr vrátit a dostane všechny své peníze zpět.
      Proto se domnívám, že skutečnost je úplně jiná – nějaký Amway kritik si zjistil, že eSpring neodstraní z vody minerály a napadlo ho, jak to zneužít k pomluvě. Následně si vysnil onoho hypotetického zákazníka, který si údajně koupil eSpring a teď ho může vyhodit, protože mu to neostranilo tvrdou vodu.
      Má to jeden háček – kritik při své inteligenci nedomyslel, že aby se to takto mohlo odehrát, pak dotyčný hypotetický zákazník buď neumí číst, takže se mu nepodařilo rozluštit jaký význam mají následující písmenka:
      “Jako dodatek k záruce na závady máte Vy, jako původní uživatel, právo po dobu devadesáti dní používat vodní filtr eSpring, abyste se rozhodl(a), jestli Vám vyhovuje a jestli si jej chcete ponechat. Pokud se v tomto devadesátidenním období rozhodnete, že Vám nevyhovuje, můžete jej vrátit distributorovi, od kterého jste jej zakoupil(a). Distributor Vám nabídne volbu mezi náhradou vodního filtru za jiný, zakoupením jiného produktu Amway v plné ceně soupravy nebo vrácení plné kupní částky.”
      nebo je tato osoba úplně debilní a nepochopila, co tyto 3 věty znamenají. 😀

    • Začnu od konce. eSpring skutečně neovlivní tvrdost vody – v tom má autor pravdu. Ovšem to je jediná pravdivá věta. Zbytek jsou holé nesmysly.

      1. Tvrzení, že v ČR je tvrdá voda, je zavádějící. Většina lidí nečerpá vodu ze studní nebo z krápníkových jeskyní, ale nechává si dodávat upravovanou vodu z vodáren. Např. v Praze je voda MĚKKÁSTŘEDNĚ TVRDÁ (tabulka tvrdosti vody, hodnoty tvrdosti jsou: měkká: do 1,25 mmol/l Ca2+ a Mg2+, středně tvrdá: do 2,5 mmol/l), takže není potřeba tuto tvrdost dále odstraňovat. Ze 111 oblastí v Praze má 76 z nich měkkou vodu, dalších 35 má středně tvrdou vodu. Tvrdá voda není v Praze NIKDE!
      Obdobně např. pro Žďár a spousta dalších oblastí, kde je tvrdost vody ve většině oblastí měkká-středně tvrdá.
      Proč tedy autor tvrdí něco, co zcela zjevně není pravda a ani to nemůže nijak doložit (že v ČR je tvrdá voda)? Odpověď je podle mě zřejmá z toho, co jste napsal – jednalo se o velmi negativistickou stránku a tato věta měla vytvořit prostor k další manipulaci čtenářem. Předpokládá se, že lidé nebudou zkoumat pravdivost tohoto tvrzení a tak potom může autor dál hanit Amway. Je známo, že o firmě Amway jsou na netu manipulativní dezinformační weby. Pokud jste na ně zavítal, tak si všechny informace, které se tam dočtete od kritiků, otočte o 180° a dostanete pravdu o Amway.
      Navíc, tvrdá voda je k pití vhodná – zahání žízeň daleko lépe než voda měkká. A naopak odstraňování minerálů jako je vápník a hořčík z pitné vody je ze zdravotního hlediska nežádoucí, pokud tato voda má být určena k pití a ne k praní nebo pro laboratorní použití.

      2. Jestli je eSpring nejlepší vodní filtr na světě, nevím. I když třeba časopis Consumer Digest (July-August 2009, str. 30) jej spolu s ještě jedním filtrem, který byl ještě o 18 dolarů dražší, vyhodnotil jako Best Buy in Water Filters v kategorii prémiových counter-top modelů. Dále má tento filtr 6 nezávislých certifikací od NSF a je testován na odstranění více než 160 potenciálních kontaminantů, z nichž některé se začaly testovat teprve nedávno, ale tento filtr je uměl odstranit i v době před 20 lety:

      • NSF 42 – zlepšení chuti, vůně a vzhledu
      • NSF 53 – kontaminanty jako např. olovo, těkavé organické látky
      • NSF 55 – baktericidní úprava
      • NSF 401 – 15 nových kontaminantů zahrnujících léky a nové typů herbicidů, které se ve stopovém množství nacházejí v pitné vodě
      • NSF P477 – mikrocystiny (toxiny produkované sinicemi)
      • NSF P473 – perfluorooktanová kyselina (PFOA) a perfluoroktylsulfonát (PFOS)

      Mohli bychom pokračovat výčtem patentů a dalších věcí, které mluví ve prospěch eSpringu.

      Ale pokud i přes všechna tato fakta shledává zákazník, že to pro něj byly vyhozené peníze, nic mu nebrání využít záruku spokojenosti, jak píše admin. Samozřejmě může nastat situace, kdy zákazníkovi jde jen o odstranění tvrdosti vody, protože žije např. v krápníkové jeskyni a pít minerálku už se mu zajídá. Pokud mu distributor prodal opravdu filtr s tím, že mu pomůže, pak ať dotyčná osoba vezme filtr a distributorovi, který jednal manipulativně, ho vrátí. Ten je povinen vrátit plnou kupní cenu, jak je uvedeno v předešlém komentáři. Když distributor následně filtr vrátí firmě Amway, body se mu odečtou a je to vyřešené. Takhle jednoduché to je, není třeba hledat žádné háčky. Vyžaduje to jen jedno – aby ten příběh, co jste tu citoval, byl pravdivý, tedy aby ta postižená osoba skutečně existovala a na příběhu jako takovém nebylo ani zrnko nepravdy. Právě v tom je totiž ten největší problém Vámi citovaných dezinformačních webů… Jak píše admin, spíš se jedná o zlomyslné pomluvy nějakého kritika než o skutečnost.

      • Pánové, děkuji moc oběma! 🙂 🙂

        Takže rozumím správně, že i když je tvrdost vody vyšší (u mě v Pardubicích 2,5 – 4 nmol/l), tak dokáže odstranit ostatní nežádoucí složky vody? Že dokáže kontamináty, v článku zmíněnou PFOS a PFOA a další nežádoucí látky? ¨

        A ano, byl to příspěvek z dezinformačního webu. Jak moc je mi líto, že jsem ho navštívil.

        • Přesně tak. Testován je na odstranění více než 160 potenciálních kontaminantů, v praxi to ale bude ještě podstatně více látek, které je schopen díky své technologii odstranit. Podrobný seznam všech testovaných látek je uveden v materiálech k eSpringu. Tam se dočtete i % odstranění jednotlivých kontaminantů, testované koncentrace a další věci.
          Voda v Pardubicích je skutečně tvrdší než v Praze.
          http://www.vakpce.cz/index.php?mn=zakaznici&pg=kvalita_vody
          Ty stránky udávají poměrně široký interval, ale doporučená tvrdost pro pitnou vodu podle vyhlášky je 2-3,5 mmol/l, čili není třeba ji nijak dál upravovat (i ty 4 mmol z hlediska pitné vody jsou v pořádku stejně jako třeba voda v Praze, která je zase měkčí).

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.




Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close