Jako Amway, ale lepší? Část 3. – Máme lepší odměňovací systém!

Čas od času se setkáte s lidmi, kteří Vás budou přesvědčovat, že marketingový plán Amway je zastaralý. Prý dnešní MLM mají atraktivnější odměňovací systémy, lidé v nich vydělávají rychleji a od Amway proto odcházejí. Co na to říct?

Pojďme se nejprve podívat, kdo toto tvrdí. Výše uvedené tvrzení se objevuje s odkazem na pana Lance Smitha, který aktuálně spolupracuje s konkurenčním MLM Jeunesse Global. Pamětníci v Amway si ho spíše budou pamatovat jako bývalého člena vyloučené skupiny Diamantů TEAM, kterým Amway ukončila licence za praktikování zakázaných postupů budování organizace, které se zprvu jeví jako doslova explozivní růst, který je však po několika letech následován naprostým rozkladem organizace. Amway tyto postupy zakazuje, ale některé MLM společnosti si právě na nich postavily své v průměru 5 až 10 let dlouhé existence (viz níže).

Komické na tom je, že tento pán už zjevně zapomněl, že ještě před několika lety pěl chválu na úplně jiný MLM – firmu MonaVie. A jaká to náhoda, při přetahování distributorů Amway do MonaVie zazníval úplně stejný argument – údajně “lepší” odměňovací systém. K jeho smůle však právě ta “úžasná” MonaVie s “lepším” marketingovým plánem už neexistuje… Že by se pan Smith zmýlil? A jestli se zmýlil tehdy, není možné, že se mýlí i nyní? 😉 Odpověď přijde za chvíli.

Firma MonaVie se po několika letech své existence dostala do finančních problémů, takže ji nakonec koupila jiná firma – Jeunesse Global (ano, ta samá, na kterou MLM turisté z TEAM, jak se jim v hantýrce přezdívá, pějí ódy dnes).

My si nyní na konkrétních příkladech ukážeme, jak “skvěle” fungují ty firmy, jejichž distributoři tvrdí/tvrdili, že jsou/byli “jako Amway, ale s lepším odměňovacím systémem”.

MonaVie (*2005 – †2015)

Firma MonaVie svůj počáteční rychlý nárůst postavila na přetahování celých skupin distributorů Amway a na lživých tvrzeních o účincích svých výrobků. A během 10 let své existence toho stihla opravdu hodně: v roce 2008 se stihla “vyšvihnout” na obrat 854 milionů USD, následně upadnout, postupně rozložit a zmizet v propadlišti dějin. A jak už bylo řečeno výše, její odstrašující historie skončila po 10 letech tím, že ji převzala firma Jeunesse… Podrobnější historie obratů podle tohoto zdroje je následující:

 • 2005 – 14,5 milionů USD
 • 2008 – 854,9 milionů USD
 • 2009 – 785 milionů USD (zdroj 2)
 • 2010 – 600 milionů USD (zdroj 2)
 • 2011 – 475 milionů USD

MonaVie had a rocket ride to approach $1 billion in annual sales, only to now have a dramatic crash (…) But, with the company apparently struggling financially, MonaVie in July 2014 announced the retirement of founders Dallin Larsen, Randy Larsen and Henry Marsh.
(zdroj: The Salt Lake Tribune, 8.5.2015)

Za zmínku určitě stojí, že onen “převratný a lepší” marketingový plán MonaVie byl postaven na binárním systému – systému se snad nejvíce neduhy, který jsem kdy měl možnost v MLM poznat. A vzhledem k tomu, že jsem o to byl v minulosti už několikrát požádán, slibuji, že již brzy sepíšu článek o zásadních nevýhodách binárních systémů, díky kterým nejsou tyto firmy schopny se dlouhodobě udržet na trhu (na rozdíl od firem využívajících spravedlivý a osvědčený marketingový plán typu stairstep breakaway).

Jeunesse Global (*2009 – †?), FFI & spol.

Jeunesse Global je relativně mladá společnost, která zatím roste, stejně jako rostla i MonaVie (a jako ostatně rostou na začátku všechny binární systémy). Ovšem druhá stránka věci je, díky čemu roste? Akvizice krachující firmy jistě přinese firmě nějaký obrat od zoufalých distributorů MonaVie, kteří se snaží udržet zuby nehty své skupiny. Jenže toto nikdy nefunguje dlouhodobě. Pominu nyní to, že část z posledního reportovaného obratu má na svědomí připojení firmy MonaVie a zřejmě i dalších zkrachovalých projektů Fuel Freedom Int. / Forever Freedom Int. (FFI), které “rozjeli” majitelé Jeunesse (viz níže), takže se vlastně jedná o součet obratů minimálně dvou firem. Bohužel, zprávy, které po pár letech existence této firmy unikají na povrch, dávají znát, že zde bude ještě něco jiného…

Server behindmlm.com hovoří o prodeji pozic bývalým distributorům MonaVie za 2000 USD a uvádí podrobnosti o tajných zákulisních dohodách s lidmi, kteří k Jeunesse přejdou z jiných MLM, případně z pyramidových her, jako byla Vemma (o stejných dohodách se zmiňuje i server truthinadvertising.org). K “přetažení” jednoho z nejúspěšnějších distributorů Vemmy, Alexe Mortona, došlo podle serveru behindmlm.com těsně před jejím zavřením ze strany Federal Trade Commission v roce 2015 a přibližně ve stejné době došlo i k akvizici firmy MonaVie. A v tomtéž roce se firma Jeunesse “pochlubila” tím, jak rychle roste. A to nebylo poprvé – jen o tři roky dříve, v roce 2012 Jeunesse koupila firmu GreatLife International (zdroj) a ve stejném roce se opět pochlubila svým růstem. Firma GreatLife International byla přitom založena pouhých 6 let předtím, v roce 2006, a jednalo se – jak jinak – opět o binární systém. Ano, skutečně inovativní marketingový plán – posbírat distributory ze všech pochybných a zkrachovalých projektů od MonaVie až po pyramidové hry typu Vemma a k tomu přidat pár bývalých distributorů od Amway, kteří měli problém s dodržováním obchodních zásad. To je spolek, ke kterému se určitě bude chtít přidat každý slušný člověk. 🙂 A co bude dál? Dokáže firma Jeunesse splnit svůj cíl a dosáhne do roku 2018 obratu 2 miliardy USD?* Možná, MonaVie před svým pádem dosáhla téměř 1 miliardy. Něco možná kápne i z Vemmy. Ale co bude za 5 let? Co za deset? A co za padesát? Vsadíte si na tuto firmu? Já ne, obzvláště poté, co jsem se seznámil s profily majitelů firmy (viz např. odkaz zde – bod č. 4). 😉

Majitelé Jeunesse Global, Randy Ray a Wendy R. Lewis, jsou totiž kapitola sama pro sebe. Podle serveru truthinadvertising.org byl Randy Ray vyšetřován na Floridě pro nekalé a podvodné obchodní praktiky. Jeunesse byla druhou ze tří tzv. MLM firem, které založil – nejprve to byla Fuel Freedom International (2005), posléze Jeunesse Global (2009) a zatím poslední Global Telecom Connect (2012).

TINA.org filed a complaint with the FTC. It also notified the Florida Attorney General that Jeunesse CEO Randy Ray is in violation of a 2009 order against him.
(zdroj: PRNewswire truthinadvertising.org, 20.10.2015)

S Fuel Freedom International jsem se setkal v ČR poprvé (a naposledy) v roce 2007. Podle Better Business Bureau je tato společnost již nyní “out of business” a proklamované účinky svých produktů nikdy nedoložila. Namísto toho došlo ke změně názvu na Forever Freedom International. Kdo z vás by ale čekal, že tato firma bude mít své stránky, zklamu vás. Stránka foreverfreedom.com sice existovala (viz archiv), ovšem někdy kolem roku 2014 zmizela a firma má nyní na svém LinkedIn profilu uvedenu neplatnou webovou stránku www.ecobinet.biz. Opravdu důvěryhodný projekt… Ovšem nepochybuji, že někteří z bývalých distributorů Fuel Freedom International / Forever Freedom International již pějí ódy na zcela nový a “ještě úžasnější” MLM – Jeunesse, podobně jako bývalí distributoři MonaVie nebo členové zavřené pyramidové hry Vemma. 🙂

A konečně, marketingový plán té poslední firmy – Global Telecom Connect – je velice diskutabilní. Viz recenze zde, která upozorňuje na to, že firma nenabízí žádný skutečný produkt, kromě balíčku, který si musí koupit noví členové, aby mohli participovat na bonusech z prodeje toho samého balíčku dalším členům. Takže je vlastně otázka, zda se vůbec jedná o MLM nebo o maskovanou pyramidovou hru.

Agel Enterprises (*2005 – †?)

Musím zmínit ještě jednu firmu, která měla podobný vývoj jako MonaVie – firmu Agel. Její distributoři (nejen) v Čechách přesvědčovali distributory firmy Amway, že za chvíli budou větší díky tomu, že vzali ze všech typů marketingových plánů to nejlepší, zkombinovali to a vytvořili nový hybridní systém (rozuměj binár v kombinaci s unilevel marketingem). No, zdá se, že už to nestihnou. Vývoj jejich obratů mluví za vše. Čtyři roky po svém založení dosáhli vrcholu 175 milionů USD, aby během následujících 6 let spadli pod 35 milionů USD. Agel sice ještě stále skomírá pod novým majitelem, který ho před několika lety koupil, ale jak “velkou” konkurenci dnes představuje pro Amway, nechám na Vašem posouzení – celou historii obratů lze nalézt na Wikipedii.

Amway (*1959)

A jak je na tom tedy firma Amway? Ta si své místo na trhu už vydobyla, řadu let je leaderem v oblasti MLM a troufám si tvrdit, že tu bude i za dalších 50 let. Na rozdíl od tzv. “fly-by-night operators”, jak majitele pochybných projektů nazývali zakladatelé Amway, Rich DeVos a Jay Van Andel, již před několika desítkami let, Amway není projekt na pár let s tím, že se pak počítá s jeho koncem. 58 let historie společnosti ukazuje, že Amway je sázka na jistotu. Její marketingový plán je časem prověřený a stovky nových kvalifikovaných Diamantů každý rok jsou jasným důkazem, že její marketingový plán je atraktivní pro lidi, kteří se nebojí slova práce.

Ano, budou období, kdy posilující dolar srazí hodnoty obratů opticky tak, že to bude vypadat, že obrat klesá (přestože v místních měnách tomu tak ve většině případů být nemusí). Zažili jsme to v historii několikrát, např. koncem 90. let, kdy přišla asijská finanční krize a asijské měny vůči dolaru oslabily. V době, kdy naopak oslaboval dolar, obraty v dolarech rostly skokovým tempem. A naopak posledních pár let dolar opět posiluje. Tyto cykly tu budou a Amway je nemá šanci ovlivnit. Co ale může ovlivnit, je svůj závazek vůči distributorům, investice do výzkumu a vývoje nových produktů, aby tu mohla být i za dalších 50 let. A právě to odlišuje Amway od všech ostatních rádobyMLM, které se snaží na její úkor obohatit a za pár let se po nich slehne země.

Pokud tedy chcete vsadit na jistotu a jste ochotni pracovat, pak Amway je pro Vás v oboru MLM určitě tou správnou volbou. Pokud se rozhodnete vsadit na nějakou z těch “lepších” a novějších firem, pak se nedivte, že se z Vás za několik let stane MLM turista, který bude skákat z jednoho MLM do druhého, aby nepřišel o to, co vybudoval. Já jsem si už zvolil. Teď je volba na Vás.

* Dne 5.1.2017 byly zveřejněny celosvětové prodeje za rok 2016 ve výši 1,4 miliardy USD (v roce 2015 obrat činil 1,09 miliardy USD), což proti předcházejícím rokům, kdy se nárůsty pohybovaly okolo 100%, představuje výrazné zpomalení. Z mého pohledu je proto více než pravděpodobné, že za hodnotami růstu publikovanými v minulosti stály z velké části právě akvizice jiných firem, nikoliv rychlost růstu vlastní sítě Jeunesse.

ČTĚTE TAKÉ:

Share Button
Jako Amway, ale lepší? Část 3. – Máme lepší odměňovací systém!
Průměrné hodnocení: 10.00. Počet hlasů: 14
Prosím čekejte...

15 Komentářů k "Jako Amway, ale lepší? Část 3. – Máme lepší odměňovací systém!"

 1. Brilantní zhodnocení “just like Amway only better” projektů.
  Myslím, že každý distributor, který by dostal nabídku na spolupráci s jednou z “takových” firem, může sadou jednoduchých otázek “vygumovat” nabízejícího:
  1) Kolik let zkušeností má firma s provozováním svého byznysu?
  2) Jestli prodává vlastní zboží, nebo jen přeprodává cizí?
  3) Jestli může distributor generovat odměnu neomezeně z celé šířky a hloubky svojí organizace?
  4) Jestli je výplata odměny vázána na povinný osobní obrat?
  5) Jestli může firma svévolně měnit odměňovací program, nebo jestli se změnami v odměnách musí souhlasit distributoři – jak je tomu u Amway.

 2. Super článek. Na bublinu Monavie si vzpomínám. Jen jsem nějak nestačil zaregistrovat, že už neexistuje. Dobrej držkopád, ale dal se čekat. A stejně tak ten Agel. S tím jsem se osobně nesetkla. Teda jestli to není ta lékárna, co je kousek od nás. 😉 Ale to asi bude něco jiného.

 3. skvělé admine. 🙂

  velmi pěkné porovnání 😀

  těším se na sepsání toho bináru, v posledních několika měsících jsem zpozoroval, že na trhu vyskákalo hodně firem právě s binárem.
  a je pravdou, že člověku který nemá srovnání nebo moc nerozumí principu MLM, se binár zdá jako skvělá bezpracná varianta jak zbohatnout.
  a je škoda když hromada lidí kteří prolezou binárem získají ze sítě špatný pocit.

 4. Marek Suchomel | 10.3.2017 z 17:28 | Odpovědět

  Dneska se mi ozvala jistá paní Ivana P. ze Slovenska s výjimečnou nabídkou spolupráce na projektu ohledně poskytování informací. Společnost se jmenuje https://www.trade.com/cs . Je to něco nového, působí na akciovém trhu a hledají schopné lidi do spolupráce. Máte s tímhle nesmyslem někdo zkušenosti?

 5. Ahoj,
  trade.com není nic nového, je to běžná obchodní obchodní platforma v podstatě stejná jako např. markets.com. Je možné obchodovat komodity, forex, akcie některých firem a indexy. založ si demoúčet a vyzkoušej ;-), učty je možné propárovat např. s aplikací metatrader v mobilu i na pc. platformu trade.com měla exklusivně před pár lety naše firma Trade Brno Services s.r.o., kde jsem působil jako junior manager. Můžeš investovat a obchodovat. je to pod záštitou obchodníka se sídlem na Kypru.
  Ještě bych dodal, že nejde o nesmysl ale o několik let zavedenou a fungující investiční obchodní platformu, kde za minimální poplatky můžeš realizovat obchodování v podstatě na kliknutí, obchoduje se ve formě CFD (contract for difference – kontrakty na rozdíl), kdy tvoje peníze zůstávají jako jistina na účtu a můžeš obchodovat margin ve výši až 500 násobku vkladu. Co vyděláš/proděláš v rámci obchodování je ti připsáno/strženo z účtu, který si vytvoříš. Je možné se napojit na jiné obchodníky a sdílet obchodování a jde o nástroj jak můžeš zhonocovat volný peníze. Chce to ale hodně znalostí, zkušeností a obrovský rozhled a neustálé sledování informací / kopírovat uspěšné obchodníky a jejich obchody. Zbývá jen doplnit makléřským fórkem: „Když jsem začínal, neměl jsem peníze ani zkušenosti. Našel jsem klienta, který měl peníze. Dnes mám já peníze a klient zkušenosti.“ Myslím, že to sem nepatří, neboť se vubec nejedná o multilevel, ale pouze o platformu na obchodování forexu, cených papírů a komodit. Jistě ti v rámci marketingové nabídky nabídnou např 1000 USD jako bonus k prvotnímu vkladu, který ale nikdy nevybereš a nebo např. odměnu za doporučení (akvizici) dalšího klienta, který vloží kapitál.

 6. Dušan Navrátil | 13.3.2017 z 22:54 | Odpovědět

  Děkuji moc za tento článek, firma Jeunesse dorazila do Prahy, Několik mých zdejších daulajnů se s ní už setkalo, a dokonce jeden i podlehl :-/

 7. Taky jsem se nechala zmanipulovat jak je Jeunesse to nejlepsi na trhu, s nejlepsim odmenovacim system ( nebylo tezky me presvedcit, rozumim tomu jak koza petrzeli) ….dobre odvedena prace sponzora v tom smyslu, ze zaregistroval, ale dal nic nebude … takze mi to neprijde tak vyhodny pro sponzora. To ze se to nevyplatilo me, to je moje chyba, ze jsem se nechala ” lapit”

  • Amway-Fakta | 5.4.2017 z 20:09 | Odpovědět

   Mohla byste popsat své zkušenosti, tj. na co přesně člověka “lapají”, zda se nějak vymezují vůči Amway či jiným MLM (minimálně o jednom člověku, který to dělá, vím), jestli mluví o tom, že nárůsty v minulých letech byly způsobeny akvizicí dalších firem, atd? Díky.

   • Dusan Daniel | 5.4.2017 z 20:34 | Odpovědět

    Moja osobná skúsenosť, ich argumentom je: lepší odmeňovaní plán, rýchly rast spoločnosti.

    • Amway-Fakta | 5.4.2017 z 21:31 | Odpovědět

     Díky za komentář. Říkali, v čem konkrétně je tedy ten jejich odměňovací plán “lepší”? O tom, čím byl způsoben rychlý růst společnosti už víme (viz akvizice minimálně tří, ale spíše čtyř firem – vč. FFI). Mně by zajímalo, jestli ti, kdo tvrdí něco o “lepším” odměňovacím systému, vůbec chápou základní nedostatky binárních systémů, díky kterým se tyto firmy vždycky rychle vyhoupnou a následně ještě rychleji zkolabují. Možná jen papouškují to, co jim nakukali jejich “leadeři”, kteří to berou jako projekt na 5 let, protože pak už budou v něčem jiném. Ale stejně by mě zajímalo, co je tedy na tom jejich bináru podle nich tak “úžasného” a čím se liší od těch, které už dříve zkrachovaly. 🙂

     • Dusan Daniel | 9.4.2017 z 14:40 | Odpovědět

      V čom je ich odmeňovaní plan lepší to už nepovedali. Niektorý distribútori jeunesse vyslovene vyhladavaju Amway distribútorov. A tiež som zažil, často hovoria, že ľudia od Amway prechádzajú do jeunesse.

 8. Sranda je, že z těch akvizic nikdo z distributorů Jeunesse nic nemá. Na těch rejžujou akorát zakladatelé, protože ty sítě zůstávají oddělené od Jeunesse a distributoři Jeunesse mají zákaz sponzorovat z těch sítí další distributory do Jeunesse. Supr věc, ne? Tady máte, milí distributoři, konkurenci, kterou si firma zaregistrovala přímo pod sebe. Teď už vám jen nabulíkujeme, jak je to super, protože Jeunesse díky tomu vyrostla – to je přece důkaz, že rostete. Že není? Buďte pozitivní! 😛
  My majitelé si můžeme mnout ruce a vy, Jeunessáci, holt budete muset víc běhat, protože jsme vám udělali ze dne na den konkurenci tím, že jsme ty firmy připojili a neumožnili jsme vám, abyste se na tom podíleli.
  Na tomhle je nejlíp vidět, o co těm majitelům ve skutečnosti jde. O distributory? Hahaha. 😀

  A hlupáci, co jim skočí na kecy o rychlém růstu, se tím růstem ještě chlubí a vůbec si neuvědomují, že takovýhle uměle vytvořený růst je akorát poškozuje… 😀 😀 😀

  Ale kdo chce kam, pomozme mu tam. 😀

  Jenom abychom si to dali do souvislostí, když majitelé Amway připojovali Nutrilite, od které dříve odešli, aby založili Amway, tak místo toho, aby to udělali jako majitelé Jeunesse, tak kdekoliv to bylo možné, obnovili původní sponzorské linie, jak vypadaly, když firmu Nutrilite opouštěli. Takže třeba svého sponzora umístili nad sebe. Tomuhle se říká charakter a s těmihle lidmi já chci dělat business.

  • To je naprostá pravda. Nejlepší důkaz je, že když zavoláš na firmu Amway, aby ti prodali zboží, tak ti nic neprodají a odkážou tě na distributora – Vlastníka podnikání Amway. Nebo když se budeš chtít zaregistrovat přímo pod firmu, tak to taky nejde. Musíš jít k nějakému distributorovi.

 9. Martin Měkuta | 18.4.2017 z 9:18 | Odpovědět

  Dobrý den, mohu se zeptat, kdy sem přidáte rozbor binárního systému mlm, jak jste psal? Předem děkuji za odpověď ☺️

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*


By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close