Srovnání MLM: Část 2. – Amway vs. Avon

Amway a Avon – dlouhá léta dvě největší firmy v oboru přímého prodeje. Ovšem zatímco ta první prosperuje, Avon v posledních letech jde s obraty prudce dolů. Ještě v roce 2011 měl Avon, coby tehdy největší firma přímého prodeje obrat přes 11 miliard USD. To je ale minulost, loňský rok vypadá na to, že stěží obhájí obrat 7 miliard. Jistě, velkou část poklesu bude mít na svědomí posilující dolar, nicméně např. zprávy z Číny, kde jsou prodeje reportovány v místní měně, i velikost poklesu v porovnání s jinými firmami dávají tušit, že za současnou situací bude ještě něco víc.

Dne 31.12.2015 vyšel článek v China Daily, který pojednává o těžké situaci firmy Avon v Číně:

V období 2011 – 2014 byl obrat společnosti 1 miliarda juanů, 700 milionů juanů, 600 milionů juanů a 350 milionů juanů. Naproti tomu, gigant v oboru přímého prodeje, firma Amway Corp., zaznamenala v roce 2014 obrat 28,7 miliardy juanů.

350 milionů juanů (Avon) vs. 28,7 miliardy juanů (Amway) – to je tak propastný rozdíl, že stojí za to se nad ním zamyslet. Evidentně zde platí, že když dva dělají totéž, není to vždy totéž. Co tedy dělá Amway jinak, že se jí daří? V následujícím článku se pokusím vysvětlit hlavní rozdíly mezi oběma firmami.

Jasný distribuční model

Amway nikdy ani na okamžik nezapochybovala, kde je její místo. Již od počátků je Amway přímý prodej a nikdy tomu nebylo jinak. Pokud se týká firmy Avon, nezdá se, že by v tom firma měla poslední dobou jasno. V Číně např. před lety avizovala opuštění modelu přímého prodeje [1]. A vloni zase zrušila své dlouholeté členství v Asociaci přímého prodeje [2].

Spokojenost distributorů na prvním místě

Hlavní rozdíl spatřuji v přístupu ke svým distributorům. Amway za žádných okolností své distributory neobchází. Zákazník nekoupí Amway výrobky jinak, než přes distributora. V Amway je vše podřízeno spokojenosti distributorů. Oproti tomu, u Avonu si na Internetu můžete z oficiálních stránek zakoupit výrobky, aniž byste k tomu potřebovali distributora. Možná se mýlím, ale pro Avon Ladies to asi není příliš motivační, když ony odvedou práci a jejich zákaznice si následně objednají zboží přímo od firmy.

Amway nikdy nezavřela jediný trh

Jako průkopník na poli multi level marketingu (MLM) prošla Amway během své historie řadou těžkých situací a ve všech obstála na jedničku. První z nich byl neúspěšný pokus Federal Trade Commission zavřít Amway jako pyramidovou hru. Tehdejší spor se táhl 4 roky a mnozí odborníci se shodují na tom, že kdyby firma Amway tehdy nevydržela a nedotáhla spor do vítězného konce, obor MLM by dnes neexistoval. Obdobné boje proběhly v Koreji, v Číně, v Anglii a vždy byly dotaženy do úspěšného konce. Amway vždy stála za svým obchodním modelem a ve všech demokratických zemích světa byla vždy průkopníkem, který prošlapával cestu i ostatním.

A jak se s problémy vypořádává firma Avon? Posuďte sami: dne 11.12.2012 Avon oznámil, že ukončí business v Jižní Koreji a ve Vietnamu – pro srovnání: Jižní Korea je třetím největším trhem Amway [3]. Dne 8.4.2013 oznámil ukončení činnosti na dalším trhu – v Irsku [4]. V říjnu 2013 Avon ukončil své podnikání ve Francii, o práci přišlo 120 zaměstanců a 11000 prodejců [5]. V Číně Avon před několika lety avizoval opuštění modelu přímého prodeje a v současnosti má jejich čínská pobočka již čtvrtého šéfa během pěti let [1]. AKTUALIZOVÁNO 16.2.2018: Avon oznámil, že koncem roku 2018 zavře byznys v Austrálii a Novém Zélandu. O zdroj příjmu tak přijde více než 21400 Avon Ladies a Avon Gentlemen. [6]

S tímto přístupem ostře kontrastuje chování firmy Amway. Jeden příklad za všechny: po devastaci čínského trhu ve 2. polovině 90. let, kdy čínská vláda nejprve zakázala a následně opět povolila přímý prodej, přijel v roce 2000 Rich DeVos do Číny a na semináři tehdy prohlásil:

Dokud tu bude aspoň jeden jediný člověk, který bude dělat Amway, Amway továrna tady bude pro Vás otevřená. To je můj slib Vám!

Není asi potřeba zdůrazňovat, že Čína je dnes největším trhem Amway.

Za zmínku ale určitě stojí, že Amway má tento přístup ke všem svým trhům a za celých 57 let své existence žádný trh nezavřela. Když loni čelila firma výše zmíněným problémům v Indii kvůli nedostatečné legislativě, reakce firmy byla:

Nikdy jsme neopustili žádný trh a neopustíme ani Indii.

Výsledkem je, že v indická vláda nyní vytváří legislativu pro odvětví přímého prodeje.

Produktové portfolio

Srovnáme-li sortiment obou firem, je na první pohled jasné, že sortiment společnosti Avon je velice úzce zaměřený převážně na ženskou část populace. Tomu odpovídá i téměř nulová atraktivita obchodní příležitosti pro muže.

U Amway si naproti tomu vybere doslova každý – firma nabízí hned několik výrobkových řad, které patří obecně v přímém prodeji k nejprodávanějším (drogerii, kosmetiku, potravinové doplňky, program na snížení hmotnosti, energetické nápoje, kávu, čaje, vybrané druhy potravin, zařízení na úpravu pitné vody nebo třeba nádobí).

Multi-level vs. Single-level marketing

Od svého založení byl Avon Single Level Marketing. Název článku Srovnání MLM je tedy nepřesný, protože společnost Avon začala zakomponovávat do svého odměňovacího systému prvky multi level marketingu teprve v posledních letech. Single level marketing odměňuje distributory pouze za zboží, které sami prodají, zatímco multi level marketing odměňuje distributory i za obchody realizované sítí distributorů, kterou vytvoří. Z hlediska obchodní příležitosti je tak multi level marketing atraktivnější díky většímu potenciálu příjmu a oslovuje více ambiciózní lidi, než single level marketing.

Amway není na prodej

V roce 2010 Avon Products prodal 74,67% akcií v Avon Japan investiční společnosti TPG Capital [7]. V prosinci 2015 bylo oznámeno, že Avon prodá 80,1% svého severoamerického byznysu firmě Cerberus Capital Management LP [8].

Prodeje společnosti Avon v Severní Americe spadly o více než polovinu od roku 2007, kdy dosáhly rekordní hodnoty, a nastal rychlý hromadný odchod obchodních zástupců – “Avon Ladies” – o které se Avon opírá.

(zdroj: Fortune, 3.12.2015)

Pro srovnání: Japonsko a Severní Amerika patří mezi 4 největší trhy Amway na světě.

Amway jako soukromá společnost je od svého založení ve výhradním vlastnictví rodin DeVosových a Van Andelových. Zakladatelé firmy jsou zároveň distributoři, takže přesně znají potřebu těch, kdo jsou pro ně nejdůležitější – svých distributorů a zákazníků. Proti veřejně obchodovaným firmám má Amway tu výhodu, že se nemusí řídit rozhodnutím akcionářů, kterým je mnohdy jedno, jak bude situace vypadat za 5 nebo 10 let (tou dobou mohou totiž mít své finance zainvestované někde úplně jinde). Rodiny zakladatelů v minulosti již mnohokrát prokázaly, že jsou se svými distributory na jedné lodi. A přestože jim byla v minulosti učiněna nabídka na odkoupení Amway, zůstala nevyslyšena.

Pokud Vás zajímá, jak se k případnému prodeji staví sami zakladatelé Amway, pak doporučujeme pustit si následující video (pokud se Vám automaticky nezobrazí české titulky, klikněte na tlačítko “Settings” vpravo nahoře a zvolte češtinu):

Content not available.
Please allow cookies by clicking Accept on the banner

Zdroje:

 1. Avon calling off direct sales model in China
 2. Avon’s DSA Withdrawal Raises Questions
 3. Avon Announces Initial Steps of Cost Savings Initiative, Avon to cut 1500 jobs
 4. Avon Outlines Further Steps of Cost Savings Initiative
 5. Avon to close its French operations
 6. ‘There was no warning’: Avon reps slam company after learning of shock closure on Facebook
 7. Avon to Sell its Ownership of Avon Japan
 8. Avon Sells Majority Stake in North American Business

ČTĚTE TAKÉ:

Rating: 10.00/10. From 15 votes.
Please wait...

14 Komentářů k "Srovnání MLM: Část 2. – Amway vs. Avon"

 1. Docela by mě zajímal názor nějaké avonlady na “obcházení” ze strany firmy. Dát si tu práci zákaznici seznámit, vyzkoušet, předvést výrobek apod. a poté se dozvědět, že u dalšího nákupu ten MO rabat shrábla firma – to musí tu distributorku trošku “naštvat”. 😀

 2. Avatar for Ferda Mravenec Ferda Mravenec | 9.2.2016 z 0:49 | Odpovědět

  Trochu? 😉 Mně by to teda nenaštvalo, ale přímo na*****.

 3. Díval jsem se na žebříček MLM za rok 2015:
  http://directsellingnews.com/index.php/view/2016_dsn_global_100_list#.VwieaKSLTIU
  Chtěl jsem se zeptat, jaký je rozdíl mezi avon+ pozice 2 a New Avon+ pozice 19
  Díky Petr

  • Avatar for Amway-Fakta Amway-Fakta | 9.4.2016 z 9:13 | Odpovědět

   Tyto dvě společnosti vznikly v důsledku koupě severoamerického byznysu investiční společností (viz poslední odstavec v tomto článku). New Avon LLC (původní severoamerický byznys) je soukromá společnost, zatímco zbytek je stále veřejně obchodovaný na burze. Obrat původního Avonu je tedy nyní rozdělený na dvě části: Avon Products, Inc. (6,16 mld USD) a New Avon (1,01 mld USD). Pokud se týká fungování New Avon, na to je ještě příliš brzy hodnotit. Zatím jsou k dispozici jen obecná prohlášení o tom, jak firma Cerberus věří v přímý prodej, že budou operovat pod stejnou značkou, jak jsou všichni nadšení apod. Jaké konkrétní změny z toho vyplývají pro Avon Ladies a pro Avon Gentlemen v Severní Americe, nikdo neví.

 4. také je asi známo, že Avon také vydal i dluhopisy co vim cca za 30 milionu pokud se nepletu, ale je to uz dlouho a pro me velmi nepodstatna v dnesni době informce, ale da se rozhodne vygooglit. Pak je asi dobře napsat, ze Amway nemá zadne dluhy, je to společnost co nemá zadne uvery atd. Coz se neda třeba rici o LR a jinych zadluzenych spolenosti. Jinak vam moc dekuji za vase stranky a postřehy. Co a takovy Oriflame a Mary Key, také velmi často diskutovane téma mezi distributory. Amway jako takova je spicka naprosto ve vsem nesmirne si této spolecnosti vazim, i presto ze si muze okoli myslet ze jsem fanatik, ale kdokoliv mi rekne ze se chova ekologicky podivam se na sebe a na nej a mohu rici, ze jiz od roku 1994 se chovam ekologicky k prirode a ekonomicky ke sve peněžence. Ze Amway dela a vyslapava cesticky ne jen v legislative MLM ale i napr. v tom vcem budou lidi prat svoje pradlo nebo umyvat nadobi. Protože amway sve pripravky ma bez fosfatu a fosfonatu od zacaktu, coz například jiné drogisticke výrobky teprve diky legislative a zakonum musí napravovat. Poslední je reklama na myci pripravek do mycek, kdy se chlapecek pta sve maminky co je to bez fosfatu. Jsem pysny na to, ze mam vse ekologicke! sam mohu rici zacal jsem u sebe. 🙂 Dekuji ti amway

  • Avatar for Amway-Fakta Amway-Fakta | 17.8.2016 z 8:11 | Odpovědět

   Při výběru firem, které srovnávám s Amway, vybírám přednostně firmy, jejichž distributoři se zaměřují na přetahování lidí z Amway. Důvodem je, že při tom používají falešné argumenty, aby dostali méně informované distributory na svou stranu. Musím říct, že jsem nikdy nezažil od distributorů firmy Oriflame žádné pomluvy ani pokusy o přetahování. A i když bych já osobně, především s ohledem na sortiment, nikdy Oriflame nedělal, tak třeba právě tuto firmu jako jednu z mála MLM firem respektuji, právě pro férový přístup jejich distributorů, se kterými jsem se za svou dlouhou MLM kariéru setkal.
   Pokud máte někdo zkušenosti s jinými firmami a s chováním distributorů (třeba i odlišné od těch mých), můžete je samozřejmě napsat do diskuze.
   Jinak, ještě k tomu zadlužení. To, že je Amway bez dluhů, není pravdivé, jak dokládá samotné prohlášení firmy Amway:
   https://twitter.com/Amway/status/38326512918732800
   Pokud je mi známo, to, že Amway je “debt free” platilo před mnoha lety, ale situace se od té doby změnila. Ono je v určitých situacích dobré si vzít úvěr, než používat hotovost. Co je podle mě ale podstatné, je, že náklady na bonusy distributorů jsou pevně stanovené z obratu a jsou vypláceny až tehdy, když je reklama, kterou distributor udělal, účinná (tj. když už se realizoval obrat). Tedy je vždy z čeho ji vyplatit a také díky tomu za celou historii nenastala situace, kdy by firma neměla dost peněz na výplatu bonusů. Prostě dokud se bude firma držet toho, co před 57 lety slíbila svým distributorům (a už 57 let se toho drží), tak z principu tato situace nemůže nastat.

 5. Avatar for Stanislav Kaščák Stanislav Kaščák | 30.11.2016 z 9:54 | Odpovědět

  Dobrý deň.
  Chcem sa spýtať na spoločnosť Sky Way Invest Group.U ktorej sa nakupujú investície do strunového systému dopravy.Malo by sa jednať nadzemnú strunovú dopravu,niečo podobné ako sú rýchlovlaky.

  Ďakujem.

 6. Avatar for Amway-Fakta Amway-Fakta | 16.2.2018 z 12:32 | Odpovědět

  Aby toho nebylo málo, dnes přichází další šokující zpráva: Avon na facebooku oznámil nic netušícím Avon Ladies a Avon Gentlemenům, že koncem tohoto roku odejde z Austrálie a Nového Zélandu.

  Server news.com.au k tomu uvádí:

  V Austrálii je více než 21400 reprezentantů Avon. Včera většina z nich na Facebooku zjistila, že brzy budou bez práce.

  Zdá se, že se naplňují slova zakladatele Amway, Riche DeVose, který po reakci vedení Avonu v roce 1989 (Amway tehdy chtěla odkoupit Avon za více než 2 miliardy USD a Avon na to reagoval téměř hystericky) uvedl:

  Nemyslím si, že budeme muset Avon koupit, prostě je porazíme.

  Možná, kdyby tehdy vedení Avonu přistoupilo na návrh Amway a nechali se koupit, neřešily by teď desítky tisíc distributorů po celém světě situaci, do které se dostaly.

  Můžu upřímně říct, že je mi líto všech Avon Ladies, které firmě Avon důvěřovaly, a nyní se právem cítí být zrazeny.

 7. Avatar for Martin Měkuta Martin Měkuta | 23.2.2018 z 19:41 | Odpovědět

  Jsem zvědav, jestli se z toho Avon dostane, nebo je to začátek jejich konce. Typuji spíše to druhé. A to i z toho důvodu, že unilevel je čistě osobní prodej bez jakékoliv možnosti tvorby pasivního příjmu či duplikovatelnosti. S tím se nedá konkurovat ani průměrným MLM společnostem, Amway pak už vůbec ne.

  • Avatar for Amway-Fakta Amway-Fakta | 23.2.2018 z 23:12 | Odpovědět

   Já myslím, že Avon se z toho možná dostane, otázkou ale je, za jakou cenu. V podstatě teď má podle mě dvě možnosti: první spočívá v tom, že se “vykašle” na investory a začne se víc soustředit na to, aby distributorky byly spokojenější. Druhá, že se vykašle na Avon Ladies a půjde na ruku investorům a opustí přímý prodej. Pak je ještě jedna možnost: podaří se mu přesvědčit investory, že se vyplatí investovat do spokojenosti Avon Ladies. Ovšem jak moc bude úspěšný, to si nefroufám odhadnout. Zatím vše nasvědčuje tomu, že Avonu jsou přednější investoři, než Avon Ladies, jak je vidět z toho, kolik trhů už opustil a zanechal bezradné Avon Ladies svému osudu.

  • Avon byl dlouhá léta single level marketing (SLM), ne unilevel (forma odměňování v MLM do určité hloubky organizace). Narozdíl od Amway která vyplácí odměny třeba 1000 úrovni do hloubky, unilevel vyplácí jen do určité hloubky. Musí to být na palici, když se vám jako 5. úroveň zaregistruje někdo takový jako je třeba Double Crown Ambassador Kaoru Nakajima, a jste odměňováni třeba jen do hloubky 3, takže z ní nemáte nic. V současné době v období několika let nazpět Avon trochu koketuje a MLM, avšak to evidentně neumí, protože od doby, co spustil MLM, tak začal opouštět trhy a rozprodávat část firmy. Není se čemu divit, když dříve distributorka prodala nějaký produkt, tak za to dostala od firmy třeba 25% marži a nyní má ta stejná distributorka svou síť, do které se vyplácí například dalších X% ceny produktu. Investorům se to pak logicky nelíbí. Avon měl zůstat tam, kde byl již 100 let a byl by klid.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close