Amway – nenaleťte dezinformacím aneb 12 lží o Amway

Před nějakou dobou jsme věnovali několik článků lidem, kteří prostřednictvím celé série blogů patřících jednomu majiteli šíří o Amway na Internetu dezinformace a pomluvy, kvůli svému přesvědčení, že (cituji doslova): “v Amway budujete ďáblovu síť a to pravý křesťan chtít nemůže a nesmí”. Dnes tyto náboženské fanatiky necháme stranou a zaměříme se na nejčastější dezinformace a mýty a budeme je konfrontovat s fakty a ukážeme si, proč jsou tyto informace nepravdivé.


ANKETA: Setkali jste se někdy s dezinformacemi o Amway?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Lež č. 1 – Amway je pyramidová hra / letadlo

NEPOCHOPENÍ PRINCIPŮ FUNGOVÁNÍ AMWAY

Už v roce 1979 rozhodla americká Federal Trade Commission po 4 letech zevrubného zkoumání, že Amway není pyramidová hra, ale legální multilevel marketing. Celý záznam z procesu je k dispozici ke stažení na stránkách ftc.gov. Amway dnes působí více než 60 let ve více než 100 zemích a teritoriích na celém světě a v každé zemi, kde došlo k vyšetřování*, došly soudy k závěru, že Amway není pyramidová hra.

* kromě USA v letech 1975-1979 jsou zdokumentována vyšetřování v Jižní Koreji v roce 1991, ve Velké Británii v roce 2008 a v Indii v roce 2014, vždy se stejným výsledkem.

Lež č. 2 – Všechny MLM (tedy i Amway) jsou produktové pyramidové hry

NESMYSLNÁ DEFINICE, KTEROU ŽÁDNÁ AUTORITA NEUZNÁVÁ

Produktová pyramidová hra je terminus technicus používaný samozvanými “odborníky” na téma MLM. Tito lidé (FitzPatrick, Taylor a další) vydělávají na takzvaných “konzultacích” a živí se tím, že obor MLM pomlouvají. Žádný zákon a pochopitelně žádný soud nikdy tento termín neuznal. Důvodem je to, že pyramidová hra z definice nenabízí vstupujícímu členovi za jeho vstupní poplatek žádnou protihodnotu nebo jen zboží velmi mizivé kvality. Pokud se ale nabízí zboží, které je kvalitní a které si lidé kupují kvůli jeho užitné hodnotě, jedná se o legální obchod.

Lež č. 3 – Amway zboží je předražené. Prodávají špagety za 435 Kč!

SROVNÁNÍ DĚLÁNO NA ZÁKLADĚ NEÚPLNÝCH INFORMACÍ

Cena Amway zboží je dlouhodobě konkurenceschopná a odpovídá kvalitě. Přesto můžete na Internetu nalézt zavádějící tvrzení o předraženosti špaget i jiných výrobků. Vždy, když srovnáváte, musíte srovnávat zboží obdobné kvality. V případě Amway špaget jsou to špagety vyráběné stejnou technologií (trafilatura al bronzo), jejichž cena je i na běžném trhu vyšší, než cena běžných, rychle sušených těstovin s hladkým povrchem – viz např. odkaz zde, kde je 500 g konkurenčních špaget vyráběných touto technologií nabízeno za 91 Kč. Pro srovnání: doporučená maloobchodní cena Amway špaget po přepočtu na 500 g vychází na přibližně 54 Kč a cena pro distributory je 45,50 Kč.

Důkaz o tom, že cena Amway výrobků, byť není nejnižší na trhu, odpovídá kvalitě, je možné nalézt např. v článcích Recenze: ARTISTRY™ essentials Odstraňovač líčidel z očí a rtů a Recenze Amway výrobku Artistry vyhlazující sérum.

Navíc, Amway poskytuje záruku spokojenosti, takže kdokoliv, kdo není spokojen s kvalitou nebo cenou, může i načatý výrobek vrátit a dostane zpět všechny své peníze. Tuto záruku přitom firma poskytuje již od svého založení, tj. více než 60 let. Sami si můžete odpovědět na otázku, zda by firma dokázala vyrůst v největší firmu přímého prodeje, kdyby prodávala předražené výrobky, které můžou lidé vrátit.

Lež č. 4 – Pokud se zaregistrujete v Amway, musíte nakupovat za 5000 Kč měsíčně

TVRZENÍ VYTRŽENO Z KONTEXTU

Podepsáním přihlášky Amway se k ničemu takovému nezavazujete. Veškeré nákupy u Amway jsou zcela dobrovolné. Pokud někde uvidíte toto tvrzení, bude se pravděpodobně odkazovat na video s nejmenovaným českým Diamantem, který tvrdí, že dělat 100 bodů je základ/povinnost. Tato věta je ovšem vytržena z kontextu. Celý obsah sdělení zní: Pokud chcete být úspěšní v Amway, bude potřeba poznat zboží, jeho vlastnosti, přednosti. To se nejlépe naučíte tím, že ho budete používat. A dále, pokud chcete někoho ve své skupině učit, jak udělat obrat (100, 200 b…), ze všeho nejdříve se to musíte naučit Vy! Není možné učit někoho, co sám neumím. A toto snad uzná každý. Každý, kromě náboženských fanatiků typu Jindřicha Bobliga z Edelstadtu, který za vším vidí Satana.

Lež č. 5 – V Indii zavřeli ředitele pobočky Amway, což je důkaz, že se jedná o pyramidu

POLOPRAVDA, PŘEKROUCENÁ INFORMACE A NESPRÁVNÝ VÝKLAD

Pravda je taková, že ředitel indické pobočky byl skutečně v minulosti dvakrát zatčen. Poprvé to bylo v roce 2013 na základě falešného obvinění, že Amway je pyramidová hra, za což se omluvil ministr pro korporátní záležitosti Sachin Pilot (odkaz zde). Důvodem bylo, že tehdejší zákony byly napsány více než 20 let předtím, než na indický trh přišly první MLM firmy a pojem pyramidová hra nebyl jednoznačně definován. Všechno zlé je ale k něčemu dobré – když se situace na základě neprověřeného obvinění v roce 2014 opakovala (odkaz zde) a znovu došlo k zneužití tohoto “děravého” zákona, byl tento incident pověstnou poslední kapkou a popudem pro indickou vládu, aby zavedla novou legislativu pro přímý prodej (odkaz zde). Tím došlo k jasnému rozlišení multilevel marketingu od pyramidových her a od té doby indický trh s přímým prodejem roste. Třešničkou na dortu je, že jeden kritik, který svého času opěvoval Indii a tvrdil, že by si z ní západní země měly vzít příklad, protože je údajně v potírání pyramidových her nejdál, nyní otočil a viní indickou vládu z toho, že se nechala uplatit…

To, že dezinformační weby zůstaly pouze u prvotní informace o zatčení a zamlčují zbytek příběhu, by mělo být dostatečným vodítkem pro inteligentní lidi, aby si ujasnili, kde je pravda.

Lež č. 6 – Amway se nechová ekologicky, protože převáží “Jary” přes půl zeměkoule

POUŽITÍ POLOVIČATÝCH INFORMACÍ K TOMU, ABY VE ČTENÁŘI VYVOLALY CHYBNÝ ZÁVĚR

Kritik zamlčuje, že uhlíková stopa, kterou zanechává lodní přeprava koncentrátů i na vzdálenost 6000 km, je naprosto zanedbatelná, v porovnání s kamionovou přepravou ředěných výrobků po Evropě (možná proto, že vůbec netuší, co to uhlíková stopa je).

Tvrzení, že se Amway nechová ekologicky, protože své výrobky (jako např. LOC) přepravuje z USA, je nepravdivé hned ze dvou důvodů: jednak se LOC již nevyrábí v USA, ale v Evropě, a za druhé, uhlíková stopa, kterou přeprava LOC zanechávala v době, kdy se dováželo z USA, byla díky jeho vysoké koncentraci a použití lodní přepravy i tak menší, než uhlíková stopa ředěných výrobků, které jsou normálně dostupné v obchodech. Pokud Vás zajímají podrobnosti k tomuto tvrzení, přečtěte si článek Je přeprava Amway výrobků skutečně ekologická?

Lež č. 7 – Amway chybí v žebříčku nejekologičtějších firem magazínu Newsweek, z čehož vyplývá, že to s tou ekologií nebude tak slavné

MANIPULACE S FAKTY, NEÚPLNÁ FAKTA

Amway se na výše uvedeném žebříčku nenachází z jednoduchého důvodu – jedná se o žebříček firem veřejně obchodovaných na burze, tudíž se na něm Amway jako soukromá společnost logicky ani nemohla objevit. Více informací naleznete v článku Amway kritik přistižen při manipulaci.

Pokud Vás snad zajímá, jak je na tom firma Amway se svým přístupem k životnímu prostředí, pak vás možná zaujmou články zde.

Lež č. 8 – Amway je sekta

NESMYSL! NÁLEPKA POUŽÍVANÁ K VYVOLÁNÍ STRACHU A ZAKRYTÍ SKUTEČNOSTI, ŽE KRITIKŮM DOŠLY ARGUMENTY

Stačí si položit jednoduchou otázku: Co je účelem snažení Amway distributorů? Je to snaha najít lidi, kteří chtějí změnit svou finanční situaci, a kterým pomůžou stát se nezávislými podnikateli. Znáte nějakou sektu, kde by ze členů chtěli mít nezávislé lidi?

Proč tedy někteří lidé tvrdí, že Amway je sekta? Nevím, jak to říct slušně… Asi ze stejného důvodu, kvůli kterému tito stejní lidé tvrdí, že “Seznam.cz je propagátor Satana“, že “Papež František je člověk, kterého ovládá Satan“, že “Lady Gaga je pod velkou mocí Satana“, že když Vám nejde Internet, mohou za to démoni, že “kreslené filmy Walta Disneye se používají pro kontrolu dětských myslí” a že “Karel Gott provozuje dábelskou show, což je důkaz toho, že v hudebním průmyslu je Satan. Nevěříte? Pak si přečtěte článek Co mají společného Seznam.cz, Papež František, Lady Gaga a Amway? – Perly z českého Internetu.

Skutečně, pan Černý, který je autorem dezinformačních webů o Amway, je rovněž autorem všech výše uvedených citátů.

Pokud Vás nezajímají tvrzení náboženského fanatika, ale chcete vědět, o čí tvrzení se opírá, pak si přečtěte článek Skutečně tvrdí odborníci, že Amway je sekta?

Pokud Vám toto nestačí, pak se můžeme sejít v 6 hodin 66 minut a Satan s Vámi. 🙂

Lež č. 9 – Na Amway seminářích je přítomna davová psychóza, šílenství, tleská se, jásá, skanduje a křepčí…

NESMYSL! TVRZENÍ POUŽÍVANÉ K VYVOLÁNÍ STRACHU

Na Amway semináře jezdí lidé, kteří vidí v Amway cestu k dosažení finanční nezávislosti. Někteří z těchto lidí jsou nadšení a své nadšení dávají najevo. Podobně jako když jdete na fotbalové utkání, kde hraje Váš oblíbený tým, nebo na koncert svého oblíbeného zpěváka či zpěvačky. Zajímavé je, že nikdo z kritiků se nepozastavuje nad tím, že se tleská na koncertě, ale když někdo zatleská někomu, kdo dosáhl úspěchu v Amway, tak jim to přijde nepochopitelné. Otázkou je, kde udělali soudruzi z řad kritiků chybu… 🙂

Lež č. 10 – V Amway vydělávají jen ti, co stihli být na začátku. Dnes už je na Amway pozdě

NEPRAVDA! NEPOCHOPENÍ ZÁKLADNÍCH PRINCIPŮ FUNGOVÁNÍ AMWAY

Existuje mnoho mladých distributorů po celém světě, kteří ani nemohli stihnout začátek, protože v době, kdy Amway začínala, nebyli ještě ani na světě. Přesto se jim podařilo dosáhnout během krátké doby Diamantových nebo i vyšších kvalifikací. Chcete vědět, jak dlouho jim to trvalo? Pak si přečtěte článek Amway – máte ještě šanci?

Lež č. 11 – V Amway nejvíc vydělávají ti nahoře, ty nikdy nemůžeš vydělat víc než ti, kdo jsou nad tebou

NEPRAVDA! NEPOCHOPENÍ ZÁKLADNÍCH PRINCIPŮ FUNGOVÁNÍ AMWAY

Váš příjem z Amway nezávisí na tom, jestli jste nahoře nebo dole, ale na tom, kolik práce odvedete. Prodejní a marketingový plán firmy Amway (odměňovací systém) je nastaven tak, že si můžete vydělat více, než všichni lidé nad Vámi. I to je důvod, proč Amway stále funguje – nikdo by totiž nechtěl vstoupit do systému, kde by bylo jasné, že vždy budete vydělávat méně než ti, nad Vámi. I když… tak mě napadá, není toto přesně to, co na Vás čeká v zaměstnání? 😉

Lež č. 12 – LOC se vyrábí z palmového oleje a kvůli Amway se tak vypalují tropické deštné lesy

NEPRAVDA! ZNEUŽITÍ EVIDENTNÍHO PŘEKLEPU NA STRÁNKÁCH AMWAY. ZÁMĚRNÉ NEODSTRANĚNÍ ZAVÁDĚJÍCÍ INFORMACE ANI PO PŘEDLOŽENÍ DŮKAZU, ŽE TOMU TAK NENÍ.

LOC se nevyrábí z palmového, ale z kokosového oleje. Produkce kokosového oleje, který se získává z kokosovníku ořechoplodého, je považována za trvale udržitelnou, zatímco produkce palmového oleje, získávaného z palmy olejné, může být jak udržitelná, tak neudržitelná. Na našich stránkách je uveden důkaz, že LOC z palmového oleje ani nelze vyrobit. Pravdou zůstává, že za tuto dezinformaci si může Amway tak trochu sama, protože na českých stránkách dlouhou dobu visel špatný překlad z angličtiny. Na druhou stranu, přestože je tento překlep již delší dobu opraven, tvrzení, že se LOC vyrábí z palmového oleje, na kritikových stránkách visí dodnes a to i přesto, že byl na tento fakt upozorněn. Jedná se tedy z jeho strany o záměrně šířenou lež! Podrobnější informace naleznete v článku Amway a palmový olej.

A jak jste na tom Vy? Naletěli jste někdy na některé z výše uvedených (nebo i jiných) dezinformací o Amway? Hlasovat můžete v anketě v úvodu článku.

ČTĚTE TAKÉ

Varování před dezinformačními weby o Amway
Content not available.
Please allow cookies by clicking Accept on the banner
Co mají společného Seznam.cz, Papež František, Lady Gaga a Amway? – Perly z českého Internetu
Content not available.
Please allow cookies by clicking Accept on the banner
Share Button
Rating: 10.00. From 12 votes.
Please wait...

4 Komentáře k "Amway – nenaleťte dezinformacím aneb 12 lží o Amway"

  1. NEUMANN FRANTIŠEK | 2.8.2020 z 10:46 | Odpovědět

    AHOJ ADMINE.PŘED NĚJAKOU DOBOU JSI NAPSAL,ŽE BY JSI MOHL NĚCO NAPSAT O BINÁRNÍM SYSTÉMU.PROSÍM,BYL BYS TAK LASKAV,A UDĚLAL SROVNÁNÍ BINÁRNÍHO A STAIRSTEP BREAKAWAY SYSTÉMU.URČITĚ TO BUDE OBROVSKÁ POMOC PŘI POCHOPENÍ POZITIV I NEGATIV PRÁCE V MLM V RÁMCI TĚCHTO SYSTÉMŮ.PŘEDEM DĚKUJI ZA NÁS VŠECHNY,KTERÝM TVOJE VYSVĚTLENÍ URČITĚ VELMI POMŮŽE.FRANTA

    • Amway-Fakta | 2.8.2020 z 22:49 | Odpovědět

      Zdravím, článek jsem začal sepisovat před nějakou dobou, je hotová hrubá verze, ale tu jsem zatím nepublikoval. Je totiž moc dlouhá a chybí obrázky, které jsou nutné pro vysvětlení. Podle reakcí lidí z mého okolí, kteří měli možnost ten článek číst, jsem usoudil, že není dostatečně srozumitelný (vzhledem k tomu, že vyžaduje, aby čtenář byl napřed seznámen s řadou pojmů, které se vyskytují v binárním systému), takže jsem se rozhodl jej nepublikovat. Věřím ale, že Vaše Platina by měla být schopna toto vysvětlit, takže Vám doporučuji, abyste se obrátil na ni.

  2. Navrhuji zestručnit poslední odpověď v anketě na: “Jsem dement”. 😀

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close